RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Światowa Organizacja Zdrowia ostrzegła przed groźnym wirusem

WHO przekazała szpitalom na całym świecie wytyczne dotyczące kontroli zakażeń w przypadku rozprzestrzeniania się nowego wirusa (fot. Christian Keenan/Getty Images)

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzegła przed rozprzestrzenieniem się nowego koronawirusa, który pojawił się w Chinach i może być przenoszony z człowieka na człowieka. Powoduje on u ludzi niewydolność oddechową.

Naukowcy pracują nad „szczepionką” przeciw demencji

„Szczepionka” przeciwko chorobie Alzheimera może już niedługo trafić do badań klinicznych. Terapia ta usuwa z mózgu szkodliwe białka, sprzyjające...

zobacz więcej

Władze Tajlandii poinformowały, że objęły kwarantanną Chinkę z tajemniczymi objawami koronawirusa. Podano, że po raz pierwszy wykryto go poza Chinami.

41 przypadków zapalenia płuc wykryto w mieście Wuhan w środkowych Chinach. Wstępne badania laboratoryjne wykazały, że może to być nowy typ koronawirusa; jeden pacjent zmarł.

– Według informacji, jakimi dysponujemy, możliwe, że dochodzi do zarażenia się wirusem między ludźmi, potencjalnie wśród rodzin – powiedziała Maria Van Kerkhove, szefowa oddziału nagłych chorób WHO.

Niektóre typy koronawirusów mogą wywołać mniej poważne choroby, inne – jak ten, który wywołuje SARS – są o wiele groźniejsze.

WHO przekazała szpitalom na całym świecie wytyczne dotyczące kontroli zakażeń w przypadku rozprzestrzeniania się nowego wirusa. Van Kerkhove powiedziała, że nie ma specyficznego leczenia nowego wirusa, ale rozważa się stosowanie leków antywirusowych i można je wykorzystywać.

źródło:
Zobacz więcej