RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Smog powraca. Najgorzej jest w Małopolsce i na Śląsku

Pył PM 10 składa się z mieszaniny cząstek zawieszonych w powietrzu (fot.  arch. PAP/Łukasz Gągulski)
Pył PM 10 składa się z mieszaniny cząstek zawieszonych w powietrzu (fot. arch. PAP/Łukasz Gągulski)

Smog znów dał o sobie znać. We wtorek sytuacja w kilku województwach nie wygląda zbyt optymistycznie. Najgorzej jest w województwach małopolskim oraz śląskim. Tam normy powietrza zostały przekroczone nawet o 600 proc.

Raport: ile osób rocznie umiera w Polsce w wyniku zanieczyszczenia powietrza

Ostatecznego efektu wpływu zanieczyszczeń na zdrowie nie znamy, choć nie ma wątpliwości, że jakość powietrza w Polsce jest zła – mówi prof. Henryk...

zobacz więcej

W Skawinie (woj. małopolskie) normy pyłu PM 2,5 (pył drobny) zostały przekroczone aż o 700 proc., a PM 10 (pył gruboziarnisty) – o 567 proc. Źle jest również w Brzeszczach, gdzie PM 2,5 wskazały przekroczenie o 641 proc. dopuszczalnej normy, a także na terenie Oświęcimia.

W Krakowie normy zostały przekroczone o ok. 400 proc.

Zła sytuacja jest również na Śląsku. W Krzyżanowicach poziom pyłu PM 2,5 został przekroczony o 511 proc., a PM 10 o 575 proc. Nieco lepiej jest w Katowicach, gdzie PM 2,5 został przekroczony o 207 proc., a PM 10 o 117 proc.

Najczystszym powietrzem w Polsce mogą we wtorek oddychać mieszkańcy Zielonej Góry i Szczecina.

Groźne zapylenie

Pył PM 10 składa się z mieszaniny cząstek zawieszonych w powietrzu, będących zlepkiem różnych substancji. Może zawierać substancje toksyczne takie jak wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (np. rakotwórczy benzo[a]piren), metale ciężkie oraz dioksyny i furany.

Natomiast pył PM 2,5 to bardzo drobne cząstki o średnicy mniejszej niż 2,5 mikrometra, które mogą docierać do górnych dróg oddechowych, płuc oraz przenikać do krwi.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej