RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Andrzej Duda wygrywa w obu turach. Na podium także kandydat Lewicy

Według sondażu United Survey Company dla „Dziennika Gazety Prawnej” i RMF FM w najbliższych wyborach w pierwszej turze największe poparcie będzie miał Andrzej Duda z poparciem na poziomie 43 proc. Następna w kolejności jest Małgorzata Kidawa-Błońska z poparciem 23,3 proc.

Andrzej Duda i długo, długo nic. Szymon Hołownia z największym spadkiem w sondażu

Małgorzata Kidawa-Błońska nieznacznie zyskuje, a Władysław Kosiniak-Kamysz niewiele mniej traci, zamykając podium w prezydenckim wyścigu – wynika z...

zobacz więcej

„Sondaż United Survey dla DGP i RMF sugeruje, że wybory rozstrzygną się między obecnym prezydentem a kandydatką PO Małgorzatą Kidawą-Błońską. Poparcie dla Andrzeja Dudy, które wynosi tu 43 proc., choć nieco niższe niż w badaniu listopadowym, daje mu stabilną przewagę 20 pkt proc. nad kandydatką PO. W każdym z wariantów w badaniu Andrzej Duda wygrywa i I, i II turę” – czytamy we wtorkowym „DGP”.

Z sondażu wynika, że na trzecim miejscu w wyborach prezydenckich znalazłby się Robert Biedroń (Lewica) – 7,3 proc, a za nim Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL) – 7 proc., Szymon Hołownia (niezależny) – 6,7 proc., oraz Krzysztof Bosak (Konfederacja) – 5,3 proc. 7,4 proc. badanych nie wie, na kogo oddałoby swój głos.

Z kolei w drugiej turze wyborów – gdyby doszło do pojedynku Andrzeja Dudy z Małgorzatą Kidawą-Błońską – Duda mógłby liczyć na 47,8 proc. poparcia, zaś Kidawa-Błońska na 40,8 proc. W pojedynku z Kosiniakiem-Kamyszem Duda otrzymałby 49,1 proc., zaś kandydat PSL 36 proc.

Gdyby w drugiej turze doszło z kolei do pojedynku Dudy z Biedroniem, ten pierwszy otrzymałby poparcie na poziomie 54,1 proc., zaś kandydat Lewicy – 31 proc. W pojedynku Dudy z Hołownią na obecnego prezydenta zagłosowałoby 54,4 proc. wyborców, zaś na Hołownię 31,2 proc.

Sondaż IBRIS – United Survey dla „Dziennika Gazety Prawnej”, Dziennik.pl, RMF FM i rmf24.pl został przeprowadzony 10-11 stycznia 2020 r. na ogólnopolskiej próbie 1100 dorosłych Polaków metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).

źródło:
Zobacz więcej