RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Likwidacje sklepów i liczne zwolnienia. Trwa odwrót hipermarketów

Z danych Euromonitor International wynika, że w całym 2019 r. sprzedaż w hipermarketach spadła o 2,2 proc. (fot. arch. PAP/EPA/TATYANA ZENKOVICH )

Trwa odwrót największych sklepów i na rosnącym rynku to one tracą najwięcej. 2020 r. zapowiada się jeszcze gorzej, co oznacza dalsze likwidacje i zwolnienia – pisze „Rzeczpospolita”.

Tesco zamyka kolejne sklepy w Polsce. Będą grupowe zwolnienia

Brytyjska sieć Tesco zamknie kolejne sklepy w naszym kraju. Będzie to oznaczało zwolnienia grupowe, które do końca marca mają dotknąć niemal 1300...

zobacz więcej

Zdaniem „Rz” symbolem kłopotów hipermarketów na polskim rynku jest sytuacja sieci Tesco, która przynajmniej raz na kilka miesięcy informuje o zamykaniu kolejnych placówek. Ostatnio – jak zwraca uwagę dziennik – firma poinformowała związkowców o zamknięciu pięciu placówek, w których zwolnienia grupowe mają objąć ok. 400 osób. Jak dodaje „Rz”, zwolnienia odbędą się w lutym.

„Pracę straci 304 pracowników ze stanowisk podstawowych oraz 76 z kierowniczych. Pracownikom objętym zwolnieniami zaproponowane zostanie, w miarę możliwości, podjęcie pracy na innym stanowisku lub w innych jednostkach firmy” – pisze Tesco w liście do związkowców.

„Rz” zwraca jednak uwagę, że kłopoty przeżywa cały segment hipermarketów, czyli sklepów z co najmniej 2,5 tys. m kw. powierzchni sprzedaży. „Z danych GfK Polonia wynika, że w ciągu roku (do końca września 2019 r.) sprzedaż w nich spadła o 2,3 proc., choć cały rynek rósł – najmocniej oczywiście dyskonty, które zyskały aż 8,2 proc. W efekcie ten segment odpowiada już tylko za 13 proc. zakupów FMCG, choć jeszcze dekadę temu był liderem rynku” – czytamy w artykule. Dziennik podkreśla, że pozycję lidera zajmują dyskonty z 34 proc. udziałem.

„Z danych Euromonitor International, przygotowanych dla „Rzeczpospolitej” wynika, że w całym 2019 r. sprzedaż w hipermarketach spadła 2,2 proc., prognozy zaś na 2020 r. to 2,4 proc. spadku” – zaznaczono.

źródło:

Zobacz więcej