RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Rosja rozmieszcza rakiety tuż przy granicy z Polską. Jest odpowiedź NATO

„Ministrowie obrony krajów natowskich uzgodnili już ogólny plan działań” (fot. Alexei Druzhinin\TASS via Getty Images)
„Ministrowie obrony krajów natowskich uzgodnili już ogólny plan działań” (fot. Alexei Druzhinin\TASS via Getty Images)

Sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg zapowiedział, że NATO odpowiednio zareaguje na rozmieszczenie przez Rosjan w Europie rakiet SSC-8. Stoltenberg w rozmowie z niemiecką agencją prasową DPA podkreślił, że rozmieszczając tego typu rakiety Rosja łamie traktat INF, czyli układ o likwidacji pocisków rakietowych pośredniego zasięgu.

Putin na krążowniku. W pobliżu Krymu testowano hiperdźwiękowy Kinżał

Podczas manewrów na Morzu Czarnym w pobliżu Krymu, oderwanego przez Rosję od Ukrainy w 2014 roku, w czwartek testowano hiperdźwiękowy pocisk...

zobacz więcej

Rosyjskie rakiety są rozmieszczane tuż przy granicy z Polską – w obwodzie kaliningradzkim. Jens Stoltenberg powiedział, że NATO zamierza odpowiednio i mocno zareagować w tej sprawie.

– Będziemy pracować nad obroną powietrzną i obroną przeciwrakietową. Bronią konwencjonalną zwiększymy naszą gotowość do walki i wydłużymy czas ostrzegania – oświadczył sekretarz generalny NATO.

Dodał, że obecnie Sojusz nie zamierza rozmieszczać nowych rakiet nuklearnych w Europie. – Ministrowie obrony krajów natowskich uzgodnili już ogólny plan działań – zapewnił.

Niemieckie media twierdzą, że stacjonujące w obwodzie kaliningradzkim rosyjskie rakiety mogą w kilka minut dotrzeć do wielu miast w Unii Europejskiej.

źródło:
Zobacz więcej