RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

NBP poinformował o nadwyżce na rachunku obrotów bieżących

Rok wcześniej saldo rachunku bieżącego również było dodatnie (fot. Shutterstock/Karolis Kavolelis)

W listopadzie minionego roku nadwyżka na rachunku obrotów bieżących Polski wyniosła 6,2 mld zł. Taką informację opublikował Narodowy Bank Polski. Rok wcześniej saldo rachunku bieżącego również było dodatnie i wyniosło pół miliarda złotych – przypomniał bank centralny.

„Złoto Polaków sprowadziliśmy do domu”. NBP zakończył sprowadzenie rezerw kruszcu do kraju

– Złoto Polaków, tak jak obiecaliśmy, sprowadziliśmy do domu. Zakupiliśmy ponad 125 ton, w ten sposób więcej niż podwoiliśmy nasze zasoby złota –...

zobacz więcej

NBP poinformował, że wartość towarów sprzedanych na eksport wyniosła 86,7 mld zł. Wartość importu wyniosła 83,2 mld. To oznacza, że Polska sprzedała towary za około 3,6 mld zł więcej, niż wydała na zakup towarów importowanych.

„Na spadek wartości obrotów wpłynęła mniejsza liczba dni roboczych w porównaniu z listopadem 2018 r. Ponadto silny wpływ na obniżenie się importu miało zmniejszenie się wartości dostaw paliw i innych surowców energetycznych, głównie w wyniku spadku ich cen. Obniżeniu się dynamiki obrotów towarowych towarzyszyła wyraźna poprawa salda. W listopadzie 2019 r. nadwyżka eksportu nad importem wyniosła 3,6 mld zł i była o 3,1 mld zł wyższa w porównaniu z listopadem 2018 r.” – tłumaczy bank centralny.

Według komunikatu napływ środków z UE wyniósł 1,8 mld zł i w zdecydowanej większości był to napływ w rachunku kapitałowym na Fundusz Rozwoju Regionalnego. W rachunku bieżącym zarejestrowano 0,1 mld zł. W listopadzie 2019 r. zapłacono składkę w wysokości 0,9 mld zł. Po uwzględnieniu zapłaconej składki saldo transferów z Unią Europejską było dodatnie i wyniosło 0,9 mld zł.

W komunikacie poinformowano też, że nadwyżka w zakresie sprzedawanych usług wyniosła 10 mld zł.

źródło:
Zobacz więcej