RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Fałszywe obligacje. CBŚP zatrzymało siedem osób

Śledztwo nadzoruje Prokuratura Regionalna w Katowicach, gdzie trafili zatrzymani przez CBŚP i przedstawiono im zarzuty (fot. arch. PAP/Marcin Bielecki)

Centralne Biuro Śledcze Policji zatrzymało siedem osób podejrzewanych o przestępstwa gospodarcze – wyłudzenie mienia poprzez emisję akcji i obligacji spółek na co najmniej 50 mln zł. Poszkodowanych jest ponad 300 osób – wynika z ustaleń CBŚP

Marihuana z piwnicy mogła przynieść gangsterom milionowe zyski

Ponad 1350 krzaków konopi indyjskich znaleźli funkcjonariusze CBŚP z Łodzi w specjalnie przystosowanej piwnicy starej fabryki w Brzezinach....

zobacz więcej

Policjanci z katowickiego zarządu CBŚP zatrzymali siedem osób na terenie województw śląskiego i mazowieckiego, w śledztwie dotyczącym zorganizowanej grupy przestępczej – powiedziała rzeczniczka CBŚP komisarz Iwona Jurkiewicz.

– Podczas przeszukań zabezpieczono dokumenty, a także sprzęt komputerowy i telefony, które poddamy szczegółowej analizie – wyjaśniła.

Jak wynika z ustaleń śledczych, grupa działała na terenie województwa śląskiego co najmniej od listopada 2008 do 2015 roku, a jej członkowie podejrzani są o przestępstwa gospodarcze oraz pranie pieniędzy z przestępstw.

Rzeczniczka wyjaśniła, że w tym czasie grupa spółek, powiązanych ze sobą osobowo i kapitałowo, miała poprzez jeden z domów maklerskich zajmować się emisją papierów wartościowych – prywatnych obligacji oraz akcji. Śledczy podejrzewają, że członkowie grupy nie mieli zamiaru wywiązania się z zaciągniętych zobowiązań finansowych, a nabywcy obligacji najczęściej wprowadzani byli w błąd, co do celu na jaki miały pójść ich pieniądze.

Staruszka oszukana „na wnuczka” odzyskała prawie 100 tys. zł oszczędności

94-letnia mieszkanka Warszawy o mało co nie straciła oszczędności życia, gdy postanowiła pomóc, jak myślała, córce, która zadzwoniła do niej z...

zobacz więcej

— Obecnie postępowaniem objętych jest kilkanaście podmiotów gospodarczych. Dotychczas ustalono już co najmniej 308 pokrzywdzonych inwestorów, których doprowadzono do niekorzystnego rozporządzenia mieniem – łącznie nie mniej niż na 50 mln zł – powiedziała Jurkiewicz.

Zaznaczyła, że śledztwo nadzoruje Prokuratura Regionalna w Katowicach, gdzie trafili zatrzymani przez CBŚP i przedstawiono im zarzuty.

Oprócz udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, niegospodarności oraz prania pieniędzy pochodzących z przestępstw część zatrzymanych usłyszała zarzuty popełnienia przestępstw gospodarczych. Mieli m.in. wyrządzić szkodę w obrocie gospodarczym, dopuścić się oszustw i podawania nieprawdziwych lub zatajania prawdziwych danych gospodarczych.

Za takie czyny grozi do 10 lat więzienia oraz nawet do 6 mln zł grzywny.

Komisarz zaznaczyła, że sprawa rozwija się, a policjanci nie wykluczają dalszych zatrzymań.

źródło:

Zobacz więcej