RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wybuch wulkanu na Filipinach. Ewakuowano mieszkańców i zawieszono loty

Władze Filipin nakazały ewakuację kilkudziesięciu tysięcy ludzi i zamknęły lotnisko międzynarodowe w Manili w związku z aktywnością wulkanu Taal położonego na wyspie Luzon, ok. 60 km od stolicy kraju. Chmura popiołu jest dostrzegalna z dużych odległości.

Wysoki słup dymu nad Stromboli. To już kolejny wybuch wulkanu w te wakacje

Kolejny wybuch wulkanu Stromboli na włoskiej wyspie o tej samej nazwie. Do erupcji doszło w środę po południu. Lawa spływała po skałach w stronę...

zobacz więcej

Filipiński Instytut Wulkanologii i Sejsmologii podał, że wulkan Taal wyrzucił popiół, niewielkie kamienie i parę na wysokość od 10 do 15 kilometrów.

W niedzielę instytut podniósł poziom alarmowy dookoła wulkanu do poziomu czwartego w pięciostopniowej skali, co wskazuje, że do erupcji może dojść „w ciągu godzin lub dni”. Poziom piąty jest ogłaszany już w trakcie trwania erupcji wulkanu.

Ewakuowano ponad 6 tys. mieszkańców wyspy na jeziorze Taal, na którym znajduje się wulkan, a także dziesiątki tysięcy mieszkańców pobliskich miast. Kolejne 300 tys. ludzi ma być ewakuowanych w najbliższych kilku dniach.

W niedzielę wieczorem zawieszono wszystkie loty do i z Manili.

Popiół wulkaniczny spadł na miasta kilka kilometrów od wulkanu. Mieszkańcom nakazano pozostawanie w domach. Widoczność na drogach jest ograniczona, pogarsza ją dodatkowo padający deszcz. Od poniedziałku w wielu miastach, w tym w Manili, zajęcia w szkołach będą zawieszone.

Filipiny znajdują się w tzw. pacyficznym pierścieniu ognia, czyli strefie częstych trzęsień ziemi i erupcji wulkanicznych na Pacyfiku.

źródło:
Zobacz więcej