RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Rozpoczęto utylizację drobiu chorego na ptasią grypę

Służby weterynaryjne ustanowiły obszar zapowietrzony o promieniu trzech kilometrów wokół ogniska choroby (fot. PAP/Marcin Bielecki)

11 stycznia 2020 r. zagazowano część drobiu na fermie w Rościnie w zachodniopomorskiem, gdzie potwierdzono wcześniej wirus H5N8 wywołujący ptasią grypę. Powiatowy lekarz weterynarii w Białogardzie podjął decyzję o zagazowaniu całej hodowli.

Ptasia grypa na Lubelszczyźnie. „Hodowlę lisów nakarmiono padłymi indykami”

W województwie lubelskim do ośmiu wzrosła liczba ognisk ptasiej grypy. W kolejne miejsce wirus dotarł dlatego, że hodowlę lisów nakarmiono padłymi...

zobacz więcej

Jak poinformowały służby prasowe zachodniopomorskiego wojewody, już w sobotę zagazowano część kurników na fermie. Na nadzielę zaplanowano gazowanie pozostałych. Padły drób zostanie przewieziony do specjalnej firmy specjalizującej się w utylizacji padłych zwierzą hodowlanych. Łączna masa zagazowanego drobiu to 110 ton.

W związku z wystąpieniem grypy ptaków na fermie drobiu w Rościnie powiatowy lekarz weterynarii podjął decyzję o zagazowaniu całej hodowli.

– H5N8 to wirus wysoce zjadliwej grypy ptaków – powiedział cytowany w komunikacie wojewódzki lekarz weterynarii dr Maciej Prost. – To choroba bardzo zaraźliwa dla ptaków. W dużych skupiskach hodowlanych wirus błyskawicznie przenosi się między ptakami w jednym budynku – do zakażenia dochodzi drogą kropelkową – ale też między sąsiednimi budynkami – wyjaśniał Prost.

Weterynarz podkreślił, „im szybciej podejmujemy działania, tym lepiej. Istniało ryzyko, że wirus z zakażonej fermy przez system wentylacyjny rozprzestrzeni się w środowisku i stanie się przyczyną zakażenia innych hodowli i ptaków dzikich".

Ferma w Rościnie została zabezpieczona; rozmieszczono oznaczone punkty dezynfekcyjne. Służby weterynaryjne ustanowiły obszar zapowietrzony o promieniu trzech kilometrów wokół ogniska choroby. S kolei w promieniu 10 km ustanowiono strefę zagrożoną. Informacje o wytyczonych strefach rozmieszczono w terenie.

Wysoce zjadliwa ptasia grypa wykryta w Wielkopolsce. GIS informuje, co robić

Wysoce zjadliwą grypę ptaków wykryto w powiecie ostrowskim - poinformował Powiatowy Lekarz Weterynarii w Ostrowie Wlkp. Dariusza Hyhsa. W...

zobacz więcej

Hodowcy prowadzący działalność na terenie zagrożonym zostali poinformowani o możliwości wystąpienia ryzyka wirusa oraz konieczności stosowania zasad bioasekuracji. W miejscowościach znajdujących się na terenie zapowietrzonym prowadzony jest spis drobiu, w tym również ptactwa przydomowego.

– W drugiej fazie zwalczania ogniska grypy zostanie sprawdzona i poddana kontroli każda hodowla drobiu w promieniu 10 kilometrów – powiedział Prost. Jak dodał, „musimy być pewni, że wirus nie przeniósł się dalej”.

– Postanowiliśmy zadziałać błyskawicznie – podkreślił Prost. – Hodowca drobiu po oszacowaniu strat otrzyma odszkodowanie za utracone ptactwo, pasze oraz wszelkie działania, w wyniku których poniósł szkody finansowe – zapewnił lekarz weterynarii.

źródło:

Zobacz więcej