RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Zestrzelenie ukraińskiego samolotu. Opublikowano kolejne nagranie [WIDEO]

Dziennikarz zauważa, że na monitoringu zgadza się data zestrzelenia ukraińskiego samolotu (fot. PAP/EPA/Abedin Taherkenareh)

W mediach społecznościowych pojawiło się kolejne nagranie, przedstawiające rzekomo moment wystrzelenia przez Iran rakiety, która chwilę potem uderzyła w ukraiński samolot pasażerski. Materiał został udostępniony przez Christiaana Trieberta, dziennikarza amerykańskiego dziennika „The New York Times”.

Katastrofa ukraińskiego samolotu: nagranie jako dowód na zestrzelenie

„New York Times” opublikował nagranie, które ma stanowić – jak twierdzi dziennik – dowód na zestrzelenie boeinga ukraińskich linii UIA nad Iranem....

zobacz więcej

Dziennikarz zwrócił uwagę, że pocisk pochodził z irańskiego systemu obrony powietrznej, zlokalizowanego na północny-wschód od miasta Parand.

Jak zauważa Triebert, na monitoringu zgadza się data zestrzelenia ukraińskiego samolotu (18 Déi 1398 r. z kalendarza irańskiego odpowiadająca dacie 8 stycznia 2020 r. w kalendarzu gregoriańskim – red.). Dziennikarz dodaje, że nie zgadza się godzina, ale – jak wyjaśnia – może to wynikać z ustawień systemu monitoringu.

Wcześniej do redakcji „The New York Times” i CNN zostało wysłane nagranie mające przedstawiać eksplozję nad miastem Parand.

W katastrofie ukraińskiej maszyny zginęło 176 osób, w tym 82 Irańczyków, 57 Kanadyjczyków, 11 Ukraińców (dwóch pasażerów i dziewięcioro członków załogi), a także obywatele Szwecji, Afganistanu, Wielkiej Brytanii i Niemiec.

W sobotę władze Iranu ogłosiły, że jego siły zbrojne „nieintencjonalnie” zestrzeliły ukraiński samolot pasażerski w rezultacie „ludzkiego błędu”. Wcześniej Teheran zaprzeczał jakoby ponosił odpowiedzialność za tragedię.

źródło:
Zobacz więcej