Raport

#FabrykahejtuPO

„Będziemy tam absolutnie sami”. Polscy himalaiści zaatakują Batura Sar

W wyprawie weźmie udział łącznie 8 wspinaczy (fot. Wikimedia.org/Imran Shah)

Polscy himalaiści wyruszają w poniedziałek do Karakorum, gdzie zaatakują niezdobyty zimą siedmiotysięcznik Batura Sar. To kolejna wyprawa przygotowawcza w ramach programu Polski Himalaizm Zimowy przed zaplanowaną na koniec tego roku ponowną próbą zdobycia K2 zimą.

Zimowy atak na Batura Sar. „Warunki jak na K2”

Polscy himalaiści pojadą zimą w Karakorum. Celem nie będzie K2, ale Batura Sar o wysokości około 7800 metrów. Wyprawa ma pomóc polskim himalaistom...

zobacz więcej

Batura Sar to mierzący 7 795 m. n.p.m. szczyt położony w zachodnim Karakorum w Pakistanie. – Góra znajduje się daleko od cywilizacji – podkreśla kierownik wyprawy oraz szef programu Polski Himalaizm Zimowy Piotr Tomala.

– Będziemy tam absolutnie sami. Tak jest cel, by samodzielnie budować obozy, samodzielnie zaporęczować całą górę i nauczyć się funkcjonować w tych warunkach – mówi Tomala.

W wyprawie weźmie udział łącznie ośmiu wspinaczy, w tym młodzi sportowcy, którzy na Batura Sar zdobędą niezbędne doświadczenie. – Będą w niej uczestniczyć młodzi wspinacze, którzy będą mogli być brani pod uwagę jesienią, gdy będziemy kompletować skład na K2 zimą – podkreśla kierownik wyprawy.

W wyprawie na Butura Sar, poza Piotr Tomalą, udział wezmą: Rafał Fronia (zastępca kierownika), Mariusz Hatala (lekarz), Wojciech Flaczyński, Filip Babicz, Kacper Kłoda, Marco Schwidergall oraz filmowiec Oswald Rodrigo Pereira.

Wspinacze wylecą do Pakistanu z Lotniska Chopina w Warszawie w poniedziałek po godz. 9:00. Wyprawę zaplanowano na dwa miesiące.

źródło:
Zobacz więcej