RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

„Mordercza hipokryzja”. Prezydent RP pokazuje dokument z 2009 r. przeciwko protestowaniu sędziów

W marszu wzięli udział sędziowie z wielu krajów Europy (fot. arch.PAP/Rafał Guz)

„Marsz Tysiąca Tóg” przeszedł w sobotę ulicami Warszawy. Demonstrację zorganizowano jako sprzeciw m.in. wobec procedowanych ostatnio w parlamencie zmian w ustawach sądowych. „Najbardziej mordercza jest hipokryzja” – napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda, przywołując stanowisko KRS z 2009 roku.

Sędziowie mogą złamać prawo? Poseł KO: Sytuacja ekstraordynaryjna

W organizowanym przez Komitet Obrony Demokracji Marszu Tysiąca Tóg mają wziąć udział m.in. sędziowie. To sprzeczne z przepisami, które określają...

zobacz więcej

W sobotę o godz. 15 sędziowie oraz prawnicy z Polski i Europy ruszyli ulicami Warszawy – jak określali – w obronie niezawisłości sądów. Marsz odbył się pod hasłem: „Prawo do niezawisłości. Prawo do Europy”.

Jednym z głównych organizatorów „Marszu Tysiąca Tóg” było Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia”. Organizacja zaapelowała w piątek do sędziów, prawników i obywateli o udział w sobotniej demonstracji.

Odnosząc się do demonstracji, prezydent Andrzej Duda przypomniał na Twitterze stanowisko KRS z 2009 roku. „Jak podsumował to pewien Mecenas, który przesłał mi przed chwilą poniższy dokument z 2009 roku (!): »Niezłe... najbardziej mordercza jest hipokryzja«. Rzeczywiście. Tyle powiem” – napisał.

W kolei wiceminister sprawiedliwości MarcinWarchoł wskazał na Twitterze, że „#MarszTysiacaTog zagraża niezależności sądów i niezawisłości sędziów, zdaniem Krajowej Rady Sadownictwa”.

W dokumencie zamieszczonym przez prezydenta oraz wiceministra sprawiedliwości wskazano między innymi, że Rada zwraca uwagę, iż „apelowanie do sędziów o aktywny udział w tych akcjach protestacyjnych i podejmowanie działań zachęcających ich do tego, a przede wszystkim stwarzanie środowiskowej presji, może stanowić zagrożenie dla niezależności sądów i niezawisłości sędziów”.

„Prowadzone działania mogą również nasuwać podejrzenie, że akcje protestacyjne ze względu na sposób i formę protestu stanowią obejście zakazu przynależności sędziego do związku zawodowego i zakazu prowadzenia strajku” – podkreślono w dokumencie KRS.

Część sędziów chce iść w demonstracji w służbowych togach. „Noszenie togi poza sądem niezgodne z prawem”

W sobotę odbędzie się organizowany przez KOD Marsz Tysiąca Tóg, w czasie którego środowiska sędziowskie – w tym także część sędziów ubranych w togi...

zobacz więcej

Prawo do sądu

Prezes Iustitii sędzia Krystian Markiewicz broni jednak Marszu. – To nie jest dla nas rzeczą zwyczajną, że wychodzimy w togach po to, aby protestować przeciwko odbieraniu ludziom prawa do sądu, przeciwko odbieraniu ludziom ich podstawowych praw, niszczenia trójpodziału władzy – zaznaczył podczas piątkowej konferencji prasowej. Jak zapowiedział, na marszu „będzie na pewno więcej niż tysiąc samych sędziów”.

Nowelizacja ustaw sądowych, uchwalona w Sejmie 20 grudnia ub.r., wprowadza m.in. odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów za działania lub zaniechania mogące uniemożliwić lub istotnie utrudnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości oraz za działania kwestionujące skuteczność powołania sędziego i za „działalność publiczną niedającą się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów”.

Nowela wprowadza też zmiany w procedurze wyboru I prezesa Sądu Najwyższego. Kandydata na to stanowisko będzie mógł zgłosić każdy sędzia SN. W przypadku problemów z wyborem kandydatów ze względu na brak kworum w ostatecznym stopniu planowanej procedury do ważności wyboru wymagana będzie obecność 32 sędziów SN. Nowelizacja jest na etapie prac senackich.

źródło:
Zobacz więcej