RAPORT

Pogarda

PiS zyskuje, Lewica traci. Nowy sondaż

Sala obrad Sejmu (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)
Sala obrad Sejmu (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)

Najnowsze

Popularne

PiS nadal na czele polskiej sceny politycznej. Gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę, to partia Jarosława Kaczyńskiego mogłaby liczyć na poparcie sięgające ponad 45 proc. – tak wynika z najnowszego sondażu pracowni Estymator dla portalu DoRzeczy.pl.

Wybory 10 maja? Kidawa-Błońska się cieszy. Data jej nie pomoże

Z nieoficjalnych informacji portalu niezalezna.pl wynika, że marszałek Sejmu Elżbieta Witek wskaże 10 maja jako datę pierwszej tury wyborów...

zobacz więcej

W najnowszym sondażu Prawo i Sprawiedliwość może liczyć na 45,4 proc. poparcia. Zjednoczona Prawica mogłaby w takim wypadku liczyć na 244 mandaty.

Niewielki wzrost poparcia zanotowała również Koalicja Obywatelska, którą wskazało 28,2 proc. respondentów. Taki wynik przełożyłby się na 137 mandaty.

Największy spadek zanotowała Lewica, którą popiera 10,5 proc. ankietowanych. Przy takich wynikach Lewica mogłaby liczyć na 37 mandatów.

Tuż pod podium uplasowała się Koalicja Polska (PSL + Kukiz'15) zdobywając 8,6 proc. Taki wynik gwarantowałby 29 mandatów.

Próg wyborczy przekracza również Konfederacja, którą wskazało 6,4 proc. Jest to wynik gwarantujący partii 12 mandatów.

Odpowiedź „inni” zaznaczyło 0,9 proc. respondentów (wzrost o 0,2 pkt proc.).

Badanie przeprowadzono w dniach 9-10 stycznia 2020 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1018 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI. W prezentowanych wynikach uwzględniono wyłącznie osoby, które zadeklarowały, że będą głosować i określiły na jaką partię (w wyborach do Sejmu) i na jakiego kandydata (w wyborach prezydenckich) będą głosować. Szacowana frekwencja wyborcza wyniosłaby 65 proc.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej