Raport

Epidemia koronawirusa

Donald Trump złożył Kim Dzong Unowi życzenia urodzinowe

Kim Dzong Un i Donald Trump spotkali się trzykrotnie (fot. White House)

Północnokoreańska agencja KCNA poinformowała, że prezydent USA Donald Trump przesłał przywódcy Kim Dzong Unowi życzenia urodzinowe. Resort spraw zagranicznych oświadczył przy tym, że Korea Północna wznowi rozmowy ze Stanami Zjednoczonymi, jeśli „Waszyngton w pełni zaakceptuje jej żądania”.

Kim Dzong Un: Świat ujrzy wkrótce nową broń strategiczną

Przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un zapowiedział podczas obrad plenarnych KC Partii Pracy Korei, że „świat ujrzy wkrótce broń strategiczną nowej...

zobacz więcej

W oświadczeniu zaznaczono, że kraj jest gotowy na wznowienie rozmów z amerykańskim prezydentem tylko wtedy, gdy żądania Korei zostaną spełnione.

„To prawda, że osobiste relacje pomiędzy naszym Przywódcą a prezydentem Trumpem nie są złe” – napisał doradca północnokoreańskiego ministra spraw zagranicznych Kim Kye Gwan. – Byłoby jednak myśleniem życzeniowym uważać, że dobra atmosfera wystarczy, by powrócić do dialogu – dodał .

Od czerwca 2018 roku prezydent USA i przywódca Korei Północnej spotkali się trzy razy. Negocjacje w sprawie denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego zostały zawieszone po zerwaniu ubiegłorocznego szczytu w Hanoi. Koreańska strona stwierdziła, że została przez USA oszukana i „ponad półtoraroczny dialog z Ameryką był dla Pjongjangu straconym czasem”.

Pjongjang domaga się zniesienia międzynarodowych sankcji nałożonych za zbrojenia oraz wstrzymania wspólnych ćwiczeń wojsk USA i Korei Południowej. Waszyngton żąda z kolei, aby Korea Północna podjęła konkretne kroki w kierunku całkowitej, możliwej do zweryfikowania i nieodwracalnej denuklearyzacji.

źródło:
Zobacz więcej