RAPORT

Wojna na Ukrainie

Gen. Polko o zestrzeleniu boeinga: Zawiodły procedury

Iran potwierdził, że ukraiński boeing 737 ze 176 osobami na pokładzie został zestrzelony w wyniku „ludzkiego błędu”. – Winą obarczyłbym osobę, która zezwoliła na start tego samolotu w momencie, kiedy wyprowadzane jest uderzenie Iranu i systemy obrony oczekują na ewentualny odwet amerykański – ocenił w rozmowie z TVP Info gen. Roman Polko, były dowódca jednostki GROM.

Iran przyznaje: ukraiński samolot zestrzelony w rezultacie „ludzkiego błędu”

Iran ogłosił w sobotę, że jego siły zbrojne „nieintencjonalnie” zestrzeliły ukraiński samolot pasażerski w rezultacie „ludzkiego błędu”. W...

zobacz więcej

– Drobiazgowe śledztwo pokaże jak to wyglądało, dlaczego zawiodły procedury, dlaczego w obliczu konfliktu zezwolono na normalny ruch pasażerski w strefie, która w tym czasie powinna być strefą zamkniętą – podkreślił w Polko.

Ukraiński samolot typu Boeing 737-800 został zestrzelony zaledwie kilka godzin po zaatakowaniu przez Iran dwóch baz lotniczych w Iraku, w których stacjonują m.in. siły USA i Kanady. Ataki te były odwetem za zabicie przez USA irańskiego generała Kasema Sulejmaniego.

W katastrofie ukraińskiej maszyny zginęło 176 osób, w tym 82 Irańczyków, 57 Kanadyjczyków, 11 Ukraińców, a także obywatele Szwecji, Afganistanu, Wielkiej Brytanii i Niemiec.

Samolot należący do Ukrainian International Airlines (UIA) leciał z Teheranu do Kijowa ze 167 pasażerami i 9 członkami załogi na pokładzie.

W piątek irańskie władze zaprosiły ekspertów z firmy Boeing, aby włączyli się do śledztwa w sprawie katastrofy. W Iranie znajduje się też grupa 45 ukraińskich specjalistów, wysłanych tam dla zbadania przyczyn wypadku. Państwowa agencja Irna poinformowała, że irański Urząd Lotnictwa Cywilnego zdecydował o zamiarze otwarcia czarnych skrzynek ukraińskiego samolotu. Zdaniem Iranu odzyskanie informacji z tych urządzeń może potrwać od miesiąca do dwóch.

Prezydent Iranu Hasan Rowhani wyraził w sobotę na Twitterze „głębokie ubolewanie” z powodu nieintencjonalnego zestrzelenia ukraińskiego samolotu pasażerskiego. „Islamska Republika Iranu głęboko żałuje tej strasznej, niewybaczalnej pomyłki. Moje myśli i modlitwy kieruję do wszystkich pogrążonych w żałobie rodzin. Składam moje najszczersze kondolencje” – napisał irański prezydent.

W innym tweecie Rowhani zapewnił, że śledztwo w celu wyjaśnienia wszystkich okoliczności tragedii będzie kontynuowane.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej