RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Nieoficjalnie: Prezydent Macron przyjedzie do Polski 3 lutego

Prezydent Emmanuel Macron odwiedzi Warszawę i Kraków (fot. PAP/EPA/GONZALO FUENTES / POOL)
Prezydent Emmanuel Macron odwiedzi Warszawę i Kraków (fot. PAP/EPA/GONZALO FUENTES / POOL)

Najnowsze

Popularne

Prezydent Francji Emmanuel przyjedzie do Polski na początku lutego. Jak wynika z nieoficjalnych informacji wizyta odbędzie się w dniach 3 – 4 lutego. Prezydentowi Francji ma towarzyszyć minister gospodarki Bruno Le Maire.

Szczerski: Pierwsze półrocze 2020 r. czasem wielu spotkań prezydenta z politykami międzynarodowymi

– W lutym spodziewamy się wizyty w Polsce prezydenta Francji Emmanuela Macrona – powiedział szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski....

zobacz więcej

Emmanuel Macron podczas wizyty w naszym kraju ma odwiedzić Warszawę i Kraków.

Wcześniej, 21 stycznia, zaplanowano spotkanie Trójkąta Weimarskiego, ministrów spraw zagranicznych trzech państw europejskich: Polski, Niemiec i Francji.

Przyjazd Macrona do Polski zapowiadał pod koniec grudnia szef gabinetu politycznego prezydenta Krzysztof Szczerski. – Mogę wstępnie zakomunikować, że spodziewamy się w lutym wizyty prezydenta Macrona w Polsce – mówił. Przypomniał, że Macron i Duda spotkali się na marginesie posiedzenia Rady Północnoatlantyckiej w Londynie na początku grudnia. – Efektem tej rozmowy jest przygotowywana wizyta prezydenta Macrona w lutym. Mam nadzieję, że dojdzie ona do skutku i będziemy mogli ją oficjalnie potwierdzić – powiedział Szczerski.

Wizyta Macrona w Polsce będzie pierwszą od 2013 r. Prezydent Francji miał pojawić się w kwietniu ubiegłego roku, ale wizyta została odwołana.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w sierpniu w wywiadzie dla francuskiego dziennika „Ouest–France”, że oczekuje wizyty Macrona na początku 2020 roku.

Francuski dziennik przypomniał wówczas, że relacje na linii Paryż–Warszawa pogorszyły się po wycofaniu się Polski z zamówienia na śmigłowce Caracal. Morawiecki ocenił, że „w rzeczywistości było kilka napięć, ale stosunki (między krajami –red.) nie są tak złe”. W Polsce już realizowane są bezpośrednie francuskie inwestycje i Warszawa „bardzo liczy na polsko–francuską współpracę gospodarczą” – zaznaczył premier.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej