RAPORT

Pogarda

Szef antyrasistowskiego ośrodka odcinał się od profilu na Fb. Screen pokazuje co innego

To nie pierwsza sytuacja, w której przedstawiciel OMZRiK może mijać się z prawdą (fot. Shutterstock/Hakan Tanak)
To nie pierwsza sytuacja, w której przedstawiciel OMZRiK może mijać się z prawdą (fot. Shutterstock/Hakan Tanak)

Najnowsze

Popularne

Fundacja Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych, ustami swojego prezesa Konrada Dulkowskiego, dementowała związki z facebookowym fanpage'em o takiej nazwie, gdzie wielokrotnie publikowano budzące kontrowersje treści. Ujawnione w wyniku usterki portalu informacje zdają się jednak przeczyć narracji Dulkowskiego. Z krążących w internecie screenów wynika, że to również on publikował na profilu. To nie pierwsza sytuacja, w której przedstawiciel OMZRiK może mijać się z prawdą.

Hejterską stroną SokzBuraka zarządza działacz KOD i Fundacji Otwarty Dialog

Stroną SokzBuraka na Facebooku zarządza Marcin Mycielski z Fundacji Otwarty Dialog i KOD, były korespondent „Gazety Wyborczej”. Informacja ta jest...

zobacz więcej

Jak podawał w lipcu 2018 r. portal ddb24.pl, Fundacja Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych oficjalnie dystansuje się od działalności facebookowego profilu o tej nazwie. Prezes fundacji Konrad Dulkowski jednoznacznie zadeklarował wtedy, że nie ma związku z profilem.

„Zgodzić należy się, że Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych to instytucja, która istnieje i aktywnie działa, czemu nie zaprzecza reprezentujący jej zarząd Konrad Dulkowski, natomiast absolutnie nie prowadzi on – w żadnym charakterze: ani jako prezes Fundacji, ani jako osoba prywatna – strony pn. »Fundacja Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych« również nie ma realnego wpływu na to, co się tam publikuje i w jaki sposób. Żaden z pracowników Fundacji nie administruje przedmiotową stroną. Fundacja nie ma więc legitymacji biernej do występowania w tym procesie” – stwierdzał w piśmie do sądu okręgowego Dulkowski.

„Fundacja nie widzi też nic złego w tym, że na stronie tej ktoś agituje, żeby wpłacać pieniądze na rzecz Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych na konto Fundacji” – dodawał Dulkowski. Słowa te zostały przypomniane dziś przez użytkowników portali społecznościowych. Ma to związek z usterką Facebooka, w związku z którą na portalu pojawiły się dziś informacje dotyczące tego, kto może publikować na poszczególnych fanpage'ach. Ze screenu, jaki zamieścił na Twitterze użytkownik o nicku „(L)” jasno wynika, że dotyczące Młodzieży Wszechpolskiej wpisy, publikowane 13 listopada 2017 r. na profilu OMZRiK były autorstwa właśnie Dulkowskiego.

Wiceszef MSZ: Będzie drugi wniosek o ekstradycję skazanego za oszustwa Rafała Gawła

Będzie drugi wniosek o ekstradycję skazanego za oszustwa gospodarcze założyciela Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich Rafała Gawła –...

zobacz więcej

To nie pierwsza sytuacja, w której przedstawiciel OMZRiK może mijać się z prawdą. Rafał Gaweł, założyciel ośrodka, został skazany za oszustwa na szkodę banku, przedsiębiorców i fundacji oraz próbę udaremnienia egzekucji wierzytelności. Najpierw sąd wymierzył mu cztery lata więzienia, jednak sąd apelacyjny obniżył karę do dwóch lat.

Mężczyzna nie przyznał się do winy, uważa, że został skazany w „niesprawiedliwym procesie, na podstawie sfabrykowanych dowodów”.

Gaweł, po tym jak został skazany, uciekł do Norwegii, gdzie wystąpił o azyl polityczny. Założyciel OMZR skarżył się m.in. na to, że jest prześladowany przez polskie władze ze względu na swoją orientację seksualną i przynależność do społeczności LGBT+. Co ciekawe, uciekł on do Norwegii wraz z żoną i córką.

Działalność samej strony OMZRiK budziła kontrowersje również innej natury. Prowadzące ją osoby promowały tam lewicowe postulaty (takie jak legalizacja aborcji czy poparcie dla małżeństw homoseksualnych), formułując oskarżenia o rasizm czy islamofobię wobec przedstawicieli różnych nurtów prawicy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej