Jacek Czaputowicz: ukraiński boeing został prawdopodobnie zestrzelony

Maszyna rozbiła się zaraz po starcie z lotniska w Teheranie, kilka godzin po przeprowadzeniu przez Iran ostrzału amerykańskich baz w Iraku (fot. PAP/EPA/ABEDIN TAHERKENAREH)

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz powiedział, że jest bardzo prawdopodobne, iż ukraiński samolot został zestrzelony w Iranie. Maszyna rozbiła się zaraz po starcie z lotniska w Teheranie, kilka godzin po przeprowadzeniu przez Iran ostrzału amerykańskich baz w Iraku.

Katastrofa ukraińskiego samolotu: nagranie jako dowód na zestrzelenie

„New York Times” opublikował nagranie, które ma stanowić – jak twierdzi dziennik – dowód na zestrzelenie boeinga ukraińskich linii UIA nad Iranem....

zobacz więcej

Szef polskiej dyplomacji poinformował w Brukseli, że to był jeden z tematów nadzwyczajnego spotkania ministrów spraw zagranicznych 28 krajów.

– Ten wątek był poruszany, zwłaszcza że obywatele niektórych unijnych państw zginęli. Były zgłaszane głosy, że Unia Europejska powinna się domagać obiektywnego śledztwa od Iranu. My na pewno popieramy to stanowisko. Jest bardzo prawdopodobne, że doszło do zestrzelenia. Natomiast, jaka była tego podstawa, jest przedmiotem analiz – dodał szef MSZ-tu.

Wcześniej także przedstawiciele władz Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Kanady oraz NATO mówili, że jest wysoce prawdopodobne, iż to Iran zestrzelił ukraiński samolot. Teheran stanowczo zaprzecza. O przeprowadzenie wiarygodnego i niezależnego dochodzenia w tej sprawie zaapelowała Komisja Europejska.

źródło:
Zobacz więcej