RAPORT

Pogarda

„Razem pokonamy mafię”. Tysiące osób na manifestacji

Najnowsze

Popularne

Walka przeciwko mafiom nie może mieć flag ani barw politycznych. To walka, która musi zjednoczyć nas wszystkich w tym samym kierunku w obronie wolności, legalności i sprawiedliwości – napisał premier Włoch Giuseppe Conte w liście „Razem pokonamy mafię”. Odniósł się on do piątkowej manifestacji w mieście Foggia w regionie Apulia w południowo-wschodnich Włoszech. Uczestniczyło w niej ok. 8 tys. osób. – podała telewizja Sky TG24.

Eksplozja bomby we Włoszech. Ocalała 7-miesięczna dziewczynka

Eksplozja bomby w mieście Foggia w regionie Apulia w południowo-wschodnich Włoszech spowodowała uszkodzenie kilku samochodów i budynków. „To już...

zobacz więcej

W manifestacji antymafijnej w mieście Foggia wzięli udział członkowie 300 stowarzyszeń i związków zawodowych, a także krewni ofiar organizacji przestępczych oraz liczni burmistrzowie z całej Apulii, zaproszeni przez przewodniczącego tego regionu Michele Emiliano.

Pochód rozpoczął się na alei, gdzie 2 stycznia – od trzech strzałów z pistoletu – zginął diler samochodów. To pierwsze morderstwo o podłożu mafijnym w tym roku we Włoszech – podkreśliła „La Repubblica”.

– Jesteśmy tutaj, aby odłączyć zapalnik strachu i rezygnacji, nie możemy zostawić odpowiedzialności jedynie na barkach magistratury i policji – powiedział założyciel stowarzyszenia „Libera” („Wolna”), organizującego manifestację, ks. Luigi Ciotti.

Do wydarzenia odniósł się premier Włoch Giuseppe Conte w liście skierowanym do „Corriere del Mezzogiorno” i opublikowanym na stronie rządowej. „Sprawiedliwość społeczna, możliwość wzrostu i praca to szybki sposób, przy pomocy którego chcemy oddalić Południe Włoch od poczucia rezygnacji, którą karmi się przestępczość” – napisał.

Giuseppe Conte okazał też wsparcie mieszkańcom regionu Apulia: „jestem u waszego boku”. Ponadto, zaznaczył ich rolę w walce z przestępczością. „Żeby pokonać mafie, wyraźna i jasna odpowiedź musi pochodzić również ze strony mieszkańców, którzy muszą tworzyć wspólnotę, ponieważ tylko razem można pokonać nieuczciwość” – stwierdził.

Premier Włoch podkreślił, że rząd poświęca uwagę na walkę z przestępczością zorganizowaną. „Do punktów programowych rządu włączyliśmy wzmocnienie walki przeciwko organizacjom mafijnym i każdego dnia pracujemy, aby skonkretyzować ten cel” – napisał.

W liście wyraził też troskę o młode osoby. „Musimy użyźnić teren dla marzeń i ambicji młodych, którzy chcą pozostać na Południu i we Włoszech”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej