Raport

#FabrykahejtuPO

Sąd Najwyższy Hiszpanii odrzucił wyrok TSUE. Ostra krytyka europejskich sędziów

Nowatorska doktryna TSUE oznaczałaby zupełną zmianę kryteriów stosowania immunitetu – uznał hiszpański Sąd Najwyższy (fot. Shutterstock/nitpicker)

„Nowatorska doktryna” – tak o jednym z wyroków TSUE dotyczącym Hiszpanii wypowiedzieli się sędziowie Sądu Najwyższego tego kraju. Chodzi o wyrok w sprawie Oriola Junquerasa. Ten separatystyczny polityk odsiaduje wyrok 13 lat więzienia za rebelię i malwersacje, ale został wybrany na europosła. Według hiszpańskiego wymiaru sprawiedliwości, nie jest nim, bo nie może objąć mandatu. Eurotrybunał ma inne zdanie.

Hiszpania: napięcie między królem a premierem. Padły słowa o siłach zbrojnych

W czasie dorocznej odprawy dowódców sił zbrojnych król Hiszpanii Filip VI przypomniał o konstytucyjnych obowiązkach sił zbrojnych, do których...

zobacz więcej

W grudniu 2019 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że Junquerasowi przysługuje immunitet parlamentarny jako eurodeputowanemu od momentu ogłoszenia wyniku wyborów przez hiszpańską Centralną Komisję Wyborczą.

Jednak już podczas eurowyborów wspomniany polityk, były wiceprzewodniczący Generalitat, zarządu katalońskiej autonomii, już przebywał w areszcie mając status oskarżonego w procesie, w którym, w kolejnych miesiącach, został skazany na 13 lat więzienia oraz za rebelię i malwersacje.

Sąd karny orzekł wówczas również wobec niego zakaz pełnienia funkcji publicznych.

Zdaniem hiszpańskiego Sądu Najwyższego „nowatorska doktryna” zastosowana przez TSUE oznaczałaby zupełną zmianę kryteriów stosowania immunitetu. Nawet gdyby miała ona zostać przyjęta, nie może działać wstecz – wskazali sędziowie zza Pirenejów.

Hiszpański sąd podkreślił także, że warunkiem objęcia mandatu eurodeputowanego przez przedstawiciela tego kraju jest złożenie przez niego przysięgi na konstytucję – czego Junqueras nie mógł uczynić siedząc w więzieniu.

Katalonia dzieli Hiszpanów. Rękoczyny na ulicach Barcelony [WIDEO]

W niedzielę na ulicę Hiszpanii ponownie wyszły tłumy ludzi – temat Katalonii bardzo mocno podzielił społeczeństwo. W Barcelonie co jakiś czas...

zobacz więcej

Decyzję sędziów pozytywnie ocenili katalońscy politycy przeciwni secesji. – Sprawiedliwości stało się zadość. Demokracja wygrała w Hiszpanii i w Europie. Tym, którzy dopuszczają się na nią zamachu, nie ujdzie to na sucho – oświadczyła eurodeputowana Dolors Montserrat z Katalońskiej Partii Ludowej.

– Parlament Europejski to nie azyl dla przestępców. Immunitet to nie bezkarność – ocenił orzeczenie SN jej kolega z liberalnej partii Ciutadans, Luis Garicano.

Nie wszyscy politycy są z wyroku zadowoleni. – Sąd Najwyższy odwrócił się do Europy plecami – stwierdził Jaume Asens z lewicowego Em Comu Podem, odpowiednika ogólnohiszpańskiej partii Unidas Podemos wchodzącej w skład koalicji rządzącej.

Orzeczenie Sądu Najwyższego jest ostateczne.

źródło:
Zobacz więcej