RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Hejterską stroną SokzBuraka zarządza działacz KOD i Fundacji Otwarty Dialog

Na stronie SokzBuraka powstały setki hejterskich wpisów (fot. Shutterstock/Farknot Architect)

Stroną SokzBuraka na Facebooku zarządza Marcin Mycielski z Fundacji Otwarty Dialog i KOD, były korespondent „Gazety Wyborczej”. Informacja ta jest widoczna na samym Facebooku, kiedy wejdziemy na SokzBuraka. W minionych latach powstały tam setki hejterskich i kłamliwych wpisów. Większość z nich dotyczy polityków Prawa i Sprawiedliwości. Treści strony uderzają też w Kościół katolicki i dziennikarzy TVP.

Syn posła z KO zatrzymany za posiadanie narkotyków

Jan W., syn posła Mariusza Witczaka z Koalicji Obywatelskiej został zatrzymany w Warszawie za posiadanie narkotyków – potwierdził rzecznik...

zobacz więcej

Prawdopodobnie na skutek usterki na Facebooku pojawiły się dziś informacje dotyczące tego, kto może publikować na poszczególnych fanpage'ach. Jak się okazało, w zakładce „członkowie zespołu” na znanej hejterskiej stronie SokzBuraka wyświetla się profil Marcina Mycielskiego (podpisanego: Martin Mycielski) – opozycyjnego dziennikarza i działacza inicjatyw antyrządowych.

Mycielski jest byłym brukselskim korespondentem „Gazety Wyborczej” oraz założycielem międzynarodowego Komitetu Obrony Demokracji (KOD International). Aktywnie angażuje się w działalność Fundacji Otwarty Dialog, której szefowa Ludmiła Kozłowska w sierpniu zeszłego roku została deportowana z Polski na Ukrainę. Niedługo potem otrzymała prawo pobytu w Belgii. Na portalach społecznościowych jest wiele wspólnych zdjęć Mycielskiego z Kozłowską i jej mężem Bartoszem Kramkiem.

W ostatnich miesiącach Mycielski publikował też m.in. na portalu natemat.pl. Jak podawała niezalezna.pl, dawniej Mycielski prowadził m.in. kampanię wyborczą polityka UW Marcina Święcickiego (obecnie KO), ale też eurodeputowanego Samoobrony Bogdana Golika, który został w 2005 r. oskarżony przez francuską prostytutkę o gwałt (trzy lata później prokuratura w Belgii umorzyła tę sprawę). W 2015 r. Golik – pisze niezalezna.pl – został zatrzymany i tymczasowo aresztowany pod zarzutem udziału w grupie przestępczej wyłudzającej zwrot podatku VAT.

Mycielski jest też autorem „Podręcznika przetrwania w autorytarnym reżimie” – cyklu programów na YouTubie, w którym doradzał Amerykanom, jak bronić się przed rządami Donalda Trumpa, uznawanymi przez jego środowisko za niedemokratyczne. Facebookowa strona SokzBuraka, która istnieje w sieci od pięciu lat, a którą „lubi” ponad 800 tys. osób, jest przestrzenią, gdzie powstały już setki hejterskich i kłamliwych wpisów. Większość z nich dotyczy polityków Prawa i Sprawiedliwości. Jej treści uderzają też w Kościół katolicki i dziennikarzy TVP. Strona udostępniała również materiały przychylne m.in. obecnemu prezydentowi Warszawy Rafałowi Trzaskowskiemu.

Według dziennikarzy „Sieci” za internetową stroną SokzBuraka stoi Mariusz Kozak-Zagozda zatrudniony w Platformie Obywatelskiej oraz w warszawskim ratuszu. Jak pisano w tygodniku, Kozak-Zagozda wykupił domenę w 2014 r. Strona miałaby również być połączona z profilem na Facebooku. On sam twierdzi, że pozbył się domeny w 2017 r. Według ustaleń tygodnika Mariusz Kozak-Zagozda jest zatrudniony w stołecznym ratuszu w biurze marketingu.

(fot. portal tvp.info)

źródło:
Zobacz więcej