RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Polski ambasador ostro do rosyjskiego. „Niech Pan ujawni dokument, będzie Pan odkrywcą”

Ambasador RP w Szwajcarii, Jakub Kumoch (fot. arch. PAP/Rafał Guz)
Ambasador RP w Szwajcarii, Jakub Kumoch (fot. arch. PAP/Rafał Guz)

Najnowsze

Popularne

Rosyjski ambasador w Bernie, Siergiej Garmonin, oskarżył Polskę o to, że zawierając pakt o nieagresji w 1934 roku z Niemcami dołączyła do niego tajny protokół, którym zobowiązała się do popierania hitleryzmu. „Niech Pan go ujawni, będzie Pan odkrywcą” – odpisał rosyjskiemu dyplomacie ambasador RP w Szwajcarii, Jakub Kumoch.

Duda „nie miał moralnego prawa” – słowa rosyjskich mediów i prof. Grabowskiego

„Przywódca kraju, który w państwie żydowskim uważany jest nieoficjalnie za wspólnika Holokaustu, nie miał moralnego prawa do obecności na...

zobacz więcej

List Siergieja Garmonina był odpowiedzią na artykuł, który ukazał się w gazecie, o polsko-rosyjskim sporze wywołanym wystąpieniami Władimira Putina. Rosyjski dyplomata protestował przeciwko potępianiu paktu Ribbentropp-Mołotow, jego zdaniem był on „koniecznością”, a tajny protokół zawierał również podpisany w 1934 roku polsko-niemiecki układ o nieagresji.

„Zdumiewa mnie brak szacunku dla szwajcarskiego czytelnika. Rosyjski ambasador pisze, że Polska zawarła w 1934 roku pakt o nieagresji z Niemcami i że zawierał on tajny protokół o wspieraniu Hitlera. Panie Ambasadorze, proszę ujawnić ten nieznany dokument. Będzie Pan wielkim odkrywcą!” – napisał ambasador Kumoch.

Kumoch przypomniał, że to Związek Sowiecki, z którym Polska posiadała podpisany w 1932 roku pakt o nieagresji, zawarł tajny protokół z Hitlerem. „Tajny protokół do paktu Ribbentropp-Mołotow można szybko znaleźć w Google” – ironizuje polski dyplomata.

Premier skomentował uchwałę Sejmu potępiającą wypowiedzi władz Rosji

„Dzisiaj w Sejmie wydarzyło się coś bardzo ważnego. Prowokacyjne wypowiedzi rosyjskich polityków fałszujące polską historię spotkały się z ostrą...

zobacz więcej

Ambasador przypomina jednak również, że jego efektem była „sowiecka pomoc dla Wehrmachtu w przełamaniu oporu polskiej armii, a potem dwuletni sojusz Hitlera i Stalina, wspólne narady NKWD i Gestapo, wydawanie Niemcom antyfaszystów, także Żydów i wspólne mordowanie polskich elit”.

Polsko-rosyjski spór uległ eskalacji po wypowiedziach prezydenta Władimira Putina, który w grudniu oskarżył Polskę o współpracę z Hitlerem i bronił zasadności paktu Ribbentropp-Mołotow. Wywołało to reakcje licznych publicystów i polityków zachodnich, których większość występuje przeciwko fałszowaniu historii przez rosyjskiego przywódcę.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej