Raport

#FabrykahejtuPO

Ruszyło postępowanie w sprawie ułaskawienia Jana Śpiewaka

Wniosek o ułaskawienie Jan Śpiewak złożył w Kancelarii Prezydenta 23 grudnia 2019 roku (fot. arch.PAP/Paweł Supernak)

Prezydent Andrzej Duda wszczął postępowanie ws. ułaskawienia Jana Śpiewaka – poinformował minister w Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha. Dodał, że Kancelaria oczekuje na wpływ akt sprawy z prokuratury.

Śpiewak o wyroku: Tak się zaczyna faszyzm

Zostałem skazany za to, że pokazałem patologię reprywatyzacji. Tak się zaczyna faszyzm, gdy uważamy, że za jedno słówko można kogoś skazać karnie i...

zobacz więcej

– Prośba o ułaskawienia wpłynęła do Kancelarii. Prezydent wydał w trybie prezydenckim decyzję o wszczęciu postępowania z urzędu na gruncie przepisów Kodeksu postępowania karnego – powiedział w Radiu Plus Mucha.

Dodał, że postępowanie się toczy i teraz czekają na wpłynięcie akt sprawy z prokuratury.

Prezydencki minister mówił, że ta sprawa bulwersuje opinię publiczną. Jak zaznaczył, „dziś jest za wcześnie, żeby mówić, czy są przesłanki i jakie rozstrzygnięcie prezydent podejmie”.

Jan Śpiewak został w połowie grudnia prawomocnie uznany przez Sąd Okręgowy w Warszawie za winnego zniesławienia mec. Bogumiły Górnikowskiej. Uzasadnienie wyroku było niejawne.

Śpiewak krytykował publicznie Górnikowską w związku z reprywatyzacją jednej z kamienic w Warszawie i jej działalnością z lat 2008-11, kiedy była kuratorem właściciela budynku, który – jak się okazało – nie żył od 1959 r.

W sprawie Śpiewaka sąd okręgowy utrzymał w mocy wyrok sądu rejonowego, który w styczniu nakazał działaczowi zapłatę 5 tys. zł grzywny i 10 tys. zł nawiązki na rzecz Górnikowskiej. 23 grudnia 2019 r. aktywista złożył w Kancelarii Prezydenta wniosek o ułaskawienie.

źródło:

Zobacz więcej