RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Pozorowane działania Komisji Weneckiej”? Komisarz Rady Europy nie czekała na rekomendację

Komisarz praw człowieka Rady Europy Dunja Mijatović wystosowała list do marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego, w którym rekomenduje polskiemu Senatowi, by ten odrzucił nowelizację ustaw sądowych. List datowany jest na 9 stycznia, dzień, gdy wizytę w Polsce rozpoczęła Komisja Wenecka. – Należy zadać pytanie, czy w kontekście tego pisma działania Komisji Weneckiej nie mają charakteru pozornego – ocenia wiceszef dyplomacji Szymon Szynkowski vel Sęk i zaznacza, że komisarz nie czekała nawet na opinię delegacji.

Ministerstwo Sprawiedliwości zaprasza Komisję Wenecką do Muzeum Żołnierzy Wyklętych

Ministerstwo Sprawiedliwości ze względu na nieoficjalny charakter wizyty przedstawicieli Komisji Weneckiej nie udzieli im informacji dot....

zobacz więcej

List komisarz Mijatović do marszałka Grodzkiego dotyczy przyjętej 20 grudnia 2019 r. przez sejm nowelizacji m.in. Prawa o ustroju sądów powszechnych i ustawy o Sądzie Najwyższym. Obecnie projekt trafił pod obrady Senatu, a izba ma zająć się nim na najbliższym posiedzeniu w dniach 15-17 stycznia.

Komisarz Praw Człowieka przy Radzie Europy wskazuje, że „zaskoczyło ją tempo postępowań w izbie niższej” i „przyspieszona procedura ustawodawcza z pominięciem standardowego wymogu konsultacji publicznych”.

„Dlatego też ucieszyło mnie pańskie oświadczenie jako marszałka Senatu, że kierowana przez pana izba przeprowadzi szeroką i otwartą debatę wokół projektu ustawy przyjętej przez Sejm” – wskazuje w kierunku Tomasza Grodzkiego komisarz.

Wyraziła również zadowolenie z zapowiedzi marszałka ws. jego konsultacji z „krajowymi i międzynarodowymi stronami i ekspertami zainteresowanymi sprawą”; w szczególności – wymienia Mijatović – z zaproszenia do kraju delegacji Komisji Weneckiej i konsultacji z Komisją Europejską.

Nie czekając jednak na zakończenie wizyty ekspertów (przebywają w Polsce od 9 do 10 stycznia), komisarz w tym samym liście (datowanym na 9 stycznia) zawarła jednoznaczną rekomendację.

„Pragnę prosić pana jako marszałka Senatu o przekazanie szanowanemu Senatowi mojej rekomendacji odrzucenia projektu ustawy przyjętej przez Sejm” – napisała komisarz.

Paweł Mucha: Komisja Wenecka jest w Polsce nieoficjalnie albo prywatnie

Komisja Wenecka jest w Polsce nieoficjalnie albo prywatnie - powiedział w piątek minister w Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha. Dodał, że prezydent...

zobacz więcej

Podkreśliła również, że liczy na zapewnienie, iż wszystkie przyjęte przepisy będą w pełni zgodne z „odpowiednimi standardami Rady Europy, w szczególności z odpowiednimi przeszłymi I przyszłymi zaleceniami Komisji Weneckiej”.

Zdaniem wiceministra spraw zagranicznych „niezależnie od faktu, że Komisja Wenecka nie została zaproszona przez właściwy organ” i jej wizyta ma charakter nieformalny i nieoficjalny, list Dunji Mijatović „budzi wątpliwości”.

– Należy zadać pytanie, czy w kontekście tego pisma działania Komisji Weneckiej nie mają charakteru pozornego i czy mająca zostać sporządzona opinia w istocie nie została przygotowana zawczasu – ocenił Szynkowski vel Sęk.
– Tak wyraźnie wyrażone oczekiwanie wobec marszałka Senatu, aby kierowana przez niego izba odrzuciła ustawę w całości stanowi bezprecedensową ingerencję w polski proces legislacyjny – dodał.

Szczerski: Komisja Wenecka jak „trzecia izba parlamentu”, Grodzki próbuje zmienić ustrój Polski

Marszałek Senatu próbuje zmieniać określony przez Konstytucję ustrój Polski – ocenił szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, komentując...

zobacz więcej

Jak mówił Szynkowski vel Sęk, pojawiające się zarzuty, że jedna z izb polskiego parlamentu działa w oparciu o instrukcje zewnętrznych instytucji stanowią poważne niebezpieczeństwo dla ustrojowej stabilności państwa.

– Byłby to bardzo niebezpieczny precedens – stwierdził, dodając, że rząd zachęca wszystkich senatorów, by w podejmowaniu decyzji w procesie legislacyjnym zachowywali pełną samodzielność i suwerenność.

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki wyraził z kolei zdziwienie z powodu listu.

– Dziwię się, że list pani komisarz Rady Europy Dunji Mijatović adresowany do mnie został upubliczniony, zanim do mnie dotarł – powiedział. Dodał, że cieszy go, iż list zawiera krytyczną opinię o nowelizacji ustaw sądowych.

Grodzki zaznaczył, że opinia Komisji Weneckiej w sprawie nowelizacji ustaw sądowych „będzie najwcześniej w środę lub w czwartek w przyszłym tygodniu”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej