MKOl zakazał protestów politycznych na igrzyskach w Tokio

Ceremonia otwarcia igrzysk w Tokio odbędzie się 24 lipca br. (fot. Fabrice Coffrini /Pool/Getty Images)

Międzynarodowy Komitet Olimpijski zakazał protestów politycznych sportowcom na tegorocznych igrzyskach w Tokio. MKOl opublikował wytyczne, które określają, w jaki sposób i kiedy sportowcy mogą protestować.

Siatkarki bliżej IO w Tokio. W czwartek mecz z Niderlandkami

W pierwszym meczu turnieju kwalifikacyjnego do IO w Tokio polskie siatkarki wygrały w Apeldoorn 3:1 z Bułgarią. W czwartek kolejna przeszkoda –...

zobacz więcej

W komunikacie MKOl zaznaczył, że sportowcom nie wolno protestować podczas oficjalnych części ceremonii m.in. odbierania medali, a także w trakcie gry na boisku i na terenie wioski olimpijskiej. Sportowcy mogą jednak wyrażać swoje opinie polityczne podczas wywiadów poza wioską, spotkań z mediami oraz w mediach społecznościowych.

MKOl wyjaśnia, że „wyrażanie poglądów” różni się od „protestów i demonstracji” i przypomina, że okazywanie komunikatów politycznych, gesty natury politycznej i odmowa przestrzegania protokołu ceremonii są przykładami protestów.

W komunikacie zaznaczono, że zasady obowiązują, aby utrzymać globalną koncentrację na wynikach sportowców oraz na międzynarodowej jedności i harmonii. Jeśli sportowiec nie zastosuje się do wytycznych, działania dyscyplinarne będą podejmowane indywidualnie dla każdego przypadku, aby ograniczyć wszelkie „zakłócenia podziału”.

Ceremonia otwarcia igrzysk w Tokio odbędzie się 24 lipca.

źródło:
Zobacz więcej