RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Jak przedłużyć życie o 500 proc.? Badania nicieni dają wskazówkę

Odkrycie to otwiera drzwi do opracowania nowych, skutecznych terapii przeciwstarzeniowych (fot. Shutterstock/vectorfusionart)

Naukowcy zidentyfikowali synergistyczne szlaki sygnałowe, które aż pięciokrotnie mogą zwiększać długość życia C. elegans – nicienia wykorzystywanego jako organizm modelowy w badaniach nad starzeniem się – czytamy na łamach „Cell Reports”.

Za połowę zgonów na świecie może odpowiadać stan zapalny 

Wczesna diagnoza, zapobieganie oraz leczenie przewlekłego stanu zapalnego może bardzo znacząco zmniejszać liczbę przypadków chorób przewlekłych i...

zobacz więcej

Według jednego ze współautorów publikacji, uzyskane u nicienia wydłużenie długości życia byłoby równoznaczne z życiem człowieka przez 400 lub 500 lat. Odkrycie to otwiera drzwi do opracowania nowych, skutecznych terapii przeciwstarzeniowych.

Autorami badania są specjaliści z MDI Biological Laboratory (USA), we współpracy z naukowcami z Buck Institute for Research on Aging w Novato (USA) oraz Nanjing University (Chiny).

Odkryli oni dwie główne ścieżki sygnałowe odpowiedzialne za starzenie się u C. elegans. Zwierzę to jest idealnym modelem do badania tego typu zjawisk, ponieważ dzieli wiele genów z ludźmi a jego krótka żywotność, wynosząca zaledwie 3-4 tygodnie, pozwala na szybką ocenę skutków różnych interwencji genetycznych i środowiskowych.

Ponieważ okazało się, że ścieżki, o których mowa, są utrwalone w ewolucji, czyli posiadamy je także my, naukowcy postanowili przyjrzeć się im dokładniej. Wykorzystali do tego fenotyp podwójnego mutanta, u którego zmieniono genetycznie szlak sygnalizacji insulinowej i szlaki związane z TOR.

Podróż kosmiczna może sprawić, że krew płynie w odwrotnym kierunku

Naukowcy opisali niezwykły eksperyment przeprowadzony na orbicie Ziemi. Nie przebiegł on do końca tak, jak planowała NASA – pisze „Gazeta...

zobacz więcej

Ponieważ zmiana szlaków insulinowych daje 100-procentowy wzrost długości życia, a zmiana szlaku –  TOR 30-procentowy, badacze oczekiwali, że podwójny mutant będzie żył o 130 proc. dłużej. Ku ich zdziwieniu, jego żywotność wzrosła o 500 proc.

„To ich synergiczne działanie jest naprawdę szalone – podkreśla dr Jarod A. Rollins. – Okazuje się, że 1+1 nie równa się w tym przypadku 2, ale 5!”.

Jego zdaniem odkrycie synergistycznej interakcji między dwoma szlakami sygnałowymi może doprowadzić do opracowania terapii skojarzonych, z których każda wpływałaby na inną ścieżkę, co zauważalnie przedłużyłoby ludzkie życie.

Synergiczna interakcja może również wyjaśniać, dlaczego wcześniej naukowcy nie byli w stanie zidentyfikować pojedynczego genu odpowiedzialnego za to, że niektóre osoby żyją bardzo długo, a do tego są wolne od poważnych chorób związanych z wiekiem.

źródło:

Zobacz więcej