Z Iranu zniknęła pierwsza medalistka olimpijska

Gdyby informacje o wyjeździe Alizadeh do Niderlandów się potwierdziły, byłaby to kolejna taka „afera” w irańskim sporcie (fot. REUTERS/Peter Cziborra)

Pierwsza medalistka olimpijska w Iranie taekwondzistka Kimia Alizadeh Zenoorin opuściła potajemnie kraj. Zdobywczyni brązowego medalu w Rio de Janeiro zszokowała opinię publiczną. „Szok dla irańskiego taekwondo. Kimia Alizadeh wyemigrowała do Niderlandów” – napisała agencja ISNA.

Eisenbichler z kontuzją. Trzykrotny mistrz świata nie wystartuje w Predazzo

28-letni Niemiec Markus Eisenbicher nie wystąpi w dwóch konkursach Pucharu Świata w skokach narciarskich we włoskim Predazzo z powodu kontuzji...

zobacz więcej

Według słów trenera 21–letnia zawodniczka ma kontuzję i dlatego nie pokazuje się publicznie, ale media nie wierzą szkoleniowcowi. ISNA informuje, że zawodniczka jest już od kilku dni w Niderlandach i kontynuuje treningi.

Inna znacząca agencja w Iranie, Tasnim, ze zdziwieniem odnotowała fakt, że „federacja i rodzina zawodniczki jeszcze nie zareagowała na informacje i nie dementuje, ani nie potwierdza niczego”.

Taekwondo jest jedną z popularniejszych dyscyplin sportu w Iranie. Zawodnicy tego państwa medale igrzysk zdobywali od 1948 r., ale w Rio de Janeiro po raz pierwszy na olimpijskim podium stanęła kobieta z tego kraju. W walce o brąz w kat. 57 kg pokonała Szwedkę Nikitę Glasnovic. Wówczas prezydent Iranu pogratulował jej osobiście.

„Moja córko! Kimia, zrobiłaś wielką rzecz, szczególnie dla wszystkich kobiet. Uczyniłaś je szczęśliwymi, życzę Ci szczęścia w życiu” – napisał w 2016 r. na Twitterze prezydent kraju Hasan Rouhani.

Gdyby informacje o wyjeździe Alizadeh do Niderlandów się potwierdziły, byłaby to kolejna taka „afera” w irańskim sporcie. We Francji od pewnego czasu przebywa 16–letni wicemistrz świata w szachach szybkich Alireza Firouzja (w grudniowych MŚ w Moskwie startował pod flagą FIDE), który najprawdopodobniej zostanie tam na stałe i będzie reprezentował barwy kraju nad Sekwaną.

źródło:

Zobacz więcej