RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Radioterapia, która trwa sekundę. Przełomowe wyniki badań

Naukowcy przygotowują swoją metodę do badań z udziałem ludzi (fot. Shutterstock/Roman Zaiets)

Możliwe jest zastąpienie wielokrotnie powtarzanej przez kilka tygodni radioterapii – leczeniem trwającym zaledwie sekundę – twierdzą naukowcy z University of Pennsylvania. Ma to umożliwiać wykorzystanie protonów ze specjalnego akceleratora.

Nowe technologie i materiały na froncie walki z nowotworami

Profesor Andrew Steckl walczy z glejakiem wielopostaciowym za pomocą niezwykłej przędzy. Powstaje ona w procesie zwanym elektroprzędzeniem...

zobacz więcej

Na łamach pisma „International Journal of Radiation Oncology, Biology, and Physics” specjaliści z Abramson Cancer Center of the University of Pennsylvania opisali przełomowe wyniki badań nad nowego typu radioterapią.

Naukowcy z pomocą promieniowania protonowego uzyskali w ciągu zaledwie jednej sekundy dawkę radiacji teoretycznie potrzebną do przeprowadzenia całej terapii.

Twierdzą oni – powołując się na wyniki – że za pomocą nowej metody można uzyskać podobne oddziaływanie na guzy, jak w tradycyjnym leczeniu. Znacznie mniejsze są jednak uszkodzenia zdrowych tkanek.

Już od pewnego czasu badana jest tego typu szybka metoda o nazwie FLASH. Dotąd stosowano w niej m.in. elektrony, które jednak nie wnikają wystarczająco głęboko w tkankę, aby można było nimi leczyć guzy wewnątrz ciała.

Inne zespoły próbowały wykorzystać fotony, jednak z pomocą obecnie dostępnych urządzeń w tym przypadku trudno jest uzyskać odpowiednią dawkę.

Ekspert: Ryzyko zachorowania na nowotwory można zmniejszyć nawet o połowę

Ryzyko zachorowania na nowotwory można zmniejszyć nawet o połowę, trzeba tylko wykonywać odpowiednie badania i przestrzegać korzystnego dla zdrowia...

zobacz więcej

Według nowego badania cel można osiągnąć z zastosowaniem rozpędzanych w specjalnym akceleratorze protonów.

„To pierwszy raz, gdy ktoś opublikował wyniki demonstrujące możliwość użycia protonów - zamiast elektronów - do uzyskania odpowiednich dawek w terapii FLASH, z wykorzystaniem używanych już w leczeniu akceleratorów” – podkreśla autor publikacji, James M. Metz.

Teraz naukowcy przygotowują swoją metodę do badań z udziałem ludzi.

źródło:
Zobacz więcej