Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Katastrofa ukraińskiego samolotu: nagranie jako dowód na zestrzelenie

Wideo – jak ustalił „New York Times” – pokazuje eksplozję nad miastem Parand (fot. PAP/ EPA/SATELLITE IMAGE ©2019 MAXAR TECHNOLOGIES/ NYTimes)

„New York Times” opublikował nagranie, które ma stanowić – jak twierdzi dziennik – dowód na zestrzelenie boeinga ukraińskich linii UIA nad Iranem. W katastrofie zginęli wszyscy ze 176 pasażerów. Premier Kanady Justin Trudeau oznajmił, że jego rząd ma informacje z wielu źródeł wskazujące na to, że samolot ukraińskich linii lotniczych został zestrzelony przez irański pocisk ziemia-powietrze.

Premier Kanady: Mamy informacje, że ukraiński samolot mógł być zestrzelony

Premier Kanady Justin Trudeau oznajmił, że jego rząd ma informacje z wielu źródeł wskazujące na to, że samolot ukraińskich linii lotniczych mógł...

zobacz więcej

Wcześniej w podobnym tonie wypowiedział się prezydent USA Donald Trump. Doniesieniom zaprzeczają Irańczycy, według których są to „nielogiczne plotki”.

Jak podaje „NYT”, wideo pokazuje eksplozję nad miastem Parand – właśnie w tamtej okolicy kontakt z ukraińskim samolotem się urwał.

Z ustaleń dziennika wynika również, że amerykańskie satelity wywiadowcze zarejestrowały start irańskiej rakiety ziemia-powietrze. Służby wywiadowcze miały niedługo potem odebrać też irańskie komunikaty, z których wynikało, że samolot został zestrzelony.

Agencja Reutera podaje natomiast, powołując się na źródło bliskie służbom wywiadowczym, że USA badają, czy samolot mógł został zestrzelony przypadkowo, czy z rozmysłem.

Według Irańczyków doniesienia z USA to „nielogiczne plotki”. – Z naukowego punktu widzenia niemożliwe jest, aby pocisk trafił w ukraiński samolot, a zatem takie plotki są nielogiczne – powiedział szef irańskiej Agencji Lotnictwa Cywilnego Ali Abedżadeha.

źródło:
Zobacz więcej