RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Dookoła Machu Picchu zostanie posadzone milion drzew

Miasto zbudowano w II połowie XV w czasach największego rozkwitu cywilizacji Inków (fot. REUTERS/Enrique Castro-Mendivil/Files)

Na obszarze otaczającym Machu Picchu, dawną stolicę imperium Inków w południowym Peru, zostanie posadzonych milion drzew – ogłosił prezydent kraju Martin Vizcarra. Władze państwa mają nadzieję, że w ten sposób ochronią zabytek przed zniszczeniem.

Buty Napoleona sprzedane na aukcji. Osiągnęły kwotę 117 tysięcy euro

Za ponad 117 tysięcy euro sprzedano w piątek wieczorem na aukcji w Paryżu parę butów Napoleona Bonaparte. „Żyją jeszcze wielbiciele cesarza i jest...

zobacz więcej

Jak twierdzą, ulokowane wysoko w Andach Machu Picchu zagrożone jest osunięciami ziemi, spowodowanymi częstymi w regionie ulewnymi deszczami.

Akcję sadzenia drzew popiera peruwiańskie ministerstwo środowiska, które zwraca uwagę, że pozwoli ona uratować nie tylko archeologiczne stanowisko, ale również otaczającą je florę i faunę.

Prezydent Vizcarra podkreślił, że troska o Machu Picchu to „obowiązek rządu, regionu, gminy i wszystkich obywateli, którzy chcą chronić jeden z cudów świata”.

Miasto zbudowano w II połowie XV w czasach największego rozkwitu cywilizacji Inków. Opuszczone zostało niecałe sto lat później. Dla świata przywrócił je ponownie amerykański uczony, profesor Uniwersytetu Yale’a, Hiram Bingham w 1911 r.

źródło:
Zobacz więcej