RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Sporne sprawy warto omówić z doradcami w wojewódzkich punktach informacyjnych PFRON

Według mężczyzny, stan jego nogi nie nadaje się do korzystania z takiej namiastki protezy finansowanej przez NFZ (fot. Twoje Info)

„Do pełni szczęścia brakuje mi mechanicznej protezy udowej nogi, żebym mógł w końcu pójść do pracy” – napisał do nas pan Artur z Warszawy. Z powodu zaawansowanej cukrzycy i infekcji lekarze podjęli decyzję o amputacji części jego nogi. Michał Plewka, p.o. rzecznika prasowego PFRON powiedział nam, że właśnie z myślą o osobach z problemami ruchowymi fundusz od 1 stycznia 2020 roku rozszerzył internetowe opcje składania wniosków SOW (System Obsługi Wsparcia).

„Gotujemy dla strażaków w Australii, bo nie mają co jeść”. Relacja dla platformy Twoje Info [GALERIA]

zobacz więcej

Jednak pierwszy wniosek pana Artura o dofinansowanie protezy, w listopadzie 2019 roku, został negatywnie zaopiniowany przez orzecznika medycznego.

– Odrzucony wniosek warto omówić z doradcą jednego z naszych punktów kontaktowych i złożyć jeszcze raz. Mogło się zdarzyć, że opis schorzenia mógł być niezupełny – powiedział nam Michał Plewka.

Dodał także, że od 1 stycznia 2020 roku instytucja rozszerzyła opcje internetowego Systemu Obsługi Wsparcia, dostępnego na stronie sow.pfron.org.pl.

- Teraz osoby z niepełnosprawnością bez wychodzenia z domu mogą wnioskować o dofinansowanie do turnusów rehabilitacyjnych oraz zakupu przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych – podkreśla Michał Plewka.

Adamczyk: Dzięki Kolei Plus pociągi wrócą na początek do 20 miejscowości

zobacz więcej

– W listopadzie orzecznik pracujący na rzecz PFRON negatywnie zaopiniował mój wniosek o dofinansowanie przez PFRON zaawansowanej mechanicznie protezy udowej nogi. Podstawą jego decyzji było to, że nie korzystałem od momentu amputacji z tzw. namiastki protezy finansowanej z NFZ – powiedział nam z kolei pan Artur.

Nasz czytelnik twierdzi, że jest w takim stanie, że nie może korzystać z namiastki protezy.

– Nie mogę użyć takiej protezy gdyż ze 100 proc. prawdopodobieństwem przy próbie chodzenia na niej odniosę obrażenia – przekonuje mężczyzna.

– Sporne sprawy warto omówić z doradcami w wojewódzkich punktach informacyjnych bądź za pośrednictwem infolinii PFRON. Przy składaniu wniosków pomocna będzie natomiast nasza platforma SOW – przekonuje rzecznik prasowy PFRON. Dodaje, że „jeśli tylko otrzymamy pismo od pana Artura, rozpatrzymy je ponownie”.

źródło:
Zobacz więcej