RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Putin na krążowniku. W pobliżu Krymu testowano hiperdźwiękowy Kinżał

Manewry zostały przeprowadzone na Morzu Czarnym (fot. Alexander Ryumin\TASS via Getty Images, zdjęcie ilustracyjne)
Manewry zostały przeprowadzone na Morzu Czarnym (fot. Alexander Ryumin\TASS via Getty Images, zdjęcie ilustracyjne)

Podczas manewrów na Morzu Czarnym w pobliżu Krymu, oderwanego przez Rosję od Ukrainy w 2014 roku, w czwartek testowano hiperdźwiękowy pocisk rakietowy Kinżał, przenoszony przez myśliwiec MiG 31K – podała rosyjska agencja informacyjna TASS. Ćwiczenia obserwował prezydent Władimir Putin.

Dzieci dostały cukierki z wódką i portretem Putina

W Omsku na Syberii w upominkach świątecznych dla dzieci znajdowały się cukierki z portretem prezydenta Władimira Putina, zawierające wódkę – podało...

zobacz więcej

O posiadaniu przez Rosję tej najnowocześniejszej broni Putin po raz pierwszy mówił w wystąpieniu przed parlamentem, w marcu 2018 r.

Pocisk kierowany powietrze-ziemia Kinżał (Kindżał) o prędkości hiperdźwiękowej – zdaniem ekspertów wojskowych – jest modyfikacją taktyczno-operacyjnej rakiety balistycznej Iskander.

Putin obserwował przebieg manewrów z pokładu krążownika rakietowego Marszał Ustinow.

Podczas manewrów na Morzu Czarnym z udziałem okrętów Floty Północnej i Floty Czarnomorskiej przetestowano także pociski manewrujące Kalibr.

Według rosyjskich mediów są one zdolne do rażenia celów na odległość 2600 km; podczas lotu stale zmieniają wysokość i kierunek, co utrudnia ich wykrycie przez systemy obrony przeciwrakietowej.

źródło:
Zobacz więcej