RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Putin na krążowniku. W pobliżu Krymu testowano hiperdźwiękowy Kinżał

Manewry zostały przeprowadzone na Morzu Czarnym (fot. Alexander Ryumin\TASS via Getty Images, zdjęcie ilustracyjne)

Podczas manewrów na Morzu Czarnym w pobliżu Krymu, oderwanego przez Rosję od Ukrainy w 2014 roku, w czwartek testowano hiperdźwiękowy pocisk rakietowy Kinżał, przenoszony przez myśliwiec MiG 31K – podała rosyjska agencja informacyjna TASS. Ćwiczenia obserwował prezydent Władimir Putin.

Dzieci dostały cukierki z wódką i portretem Putina

W Omsku na Syberii w upominkach świątecznych dla dzieci znajdowały się cukierki z portretem prezydenta Władimira Putina, zawierające wódkę – podało...

zobacz więcej

O posiadaniu przez Rosję tej najnowocześniejszej broni Putin po raz pierwszy mówił w wystąpieniu przed parlamentem, w marcu 2018 r.

Pocisk kierowany powietrze-ziemia Kinżał (Kindżał) o prędkości hiperdźwiękowej – zdaniem ekspertów wojskowych – jest modyfikacją taktyczno-operacyjnej rakiety balistycznej Iskander.

Putin obserwował przebieg manewrów z pokładu krążownika rakietowego Marszał Ustinow.

Podczas manewrów na Morzu Czarnym z udziałem okrętów Floty Północnej i Floty Czarnomorskiej przetestowano także pociski manewrujące Kalibr.

Według rosyjskich mediów są one zdolne do rażenia celów na odległość 2600 km; podczas lotu stale zmieniają wysokość i kierunek, co utrudnia ich wykrycie przez systemy obrony przeciwrakietowej.

źródło:
Zobacz więcej