W 2019 roku wydano blisko 500 mln zł na obiekty sportowe. Są kolejne projekty

W maju 2019 r. wmurowano kamień węgielny pod budowę Kompleksu Badawczo-Rozwojowego i Ośrodka Treningowo-Szkolnego „Legia Training Center” (fot. arch. PAP/Leszek Szymański)

Ministerstwo sportu przeznaczy w tym roku na rozwój infrastruktury i popularyzację kultury fizycznej 516 mln 140 tys. złotych. Zaplanowano liczne inwestycje, w tym budowę kompleksu Badawczo-Rozwojowego Akademii Piłkarskiej Legii Warszawa, zadaszenie istniejących już boisk.

„Tusk dał słowo honoru”. Dziennikarz o kulisach upadku firm budujących Stadion Narodowy

– Leszek, jest dobrze. Był tu premier Tusk i wszystko jest na dobrej drodze – miał powiedzieć szef budującej Stadion Narodowy w Warszawie firmy...

zobacz więcej

Resort chce postawić na rozwój również innych dyscyplin sportowych, poza piłką nożną. Planuje rozbudowę stadionów lekkoatletycznych w Tychach i Ustce, przebudowę rozbiegów skoczni narciarskich w Szczyrku i Zakopanem oraz lodowisk w Dębicy i Bytomiu.

Ministerstwo sportu podsumowało wydatki w 2019 roku oraz zaprezentowało plany inwestycyjne na rok 2020. Raport przed sejmową Komisją Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki przedstawił wiceminister sportu Jacek Osuch.

Część członków komisji zwróciła uwagę na wydatki związane z popularyzacją piłki nożnej, które wynoszą prawie 130 milionów złotych. Zdaniem niektórych posłów, tak duże środki przeznaczone na rozwój jednej dyscypliny mogą prowadzić do spadku popularności innych.

Wiceminister sportu Jacek Osuch zaznaczył, że pieniądze są przeznaczone między innymi na zadaszenie istniejących już boisk, czego oczekują amatorzy piłki nożnej w całej Polsce. – Są ogromne oczekiwania rodziców, dzieci i młodzieży, żeby trening mógł być kontynuowany również w miesiącach jesiennych i zimowych. To jest program numer jeden na tę chwilę, który chcemy wdrożyć – powiedział wiceminister sportu.

Zdaniem przewodniczącego komisji Ireneusz Rasia, kwestia dofinansowania obiektów do treningów piłki nożnej będzie omawiana również na kolejnych posiedzeniach. – W głosach posłów przebijała się troska o te związki, mniej mogące sprzedać swoją dziedzinę w skali sportowej i sponsoringowej – powiedział Ireneusz Raś.

Podczas czwartkowego posiedzenia Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki podsumowano też wydatki na inwestycje w roku 2019. Ministerstwo sportu i turystyki dofinansowało łącznie 1017 projektów, na które przeznaczono 484 089 678 złotych.

Posłowie zarekomendowali też kandydaturę na stanowisko doradcy do spraw sportowych. Tę funkcję miałby objąć były polski lekkoatleta, mistrz olimpijski i mistrz świata w rzucie młotem Szymon Ziółkowski.

źródło:
Zobacz więcej