RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Ambasador Australii dziękuje Polakom za wyrazy wsparcia

Według rządu w Canberze, ogień zniszczył dotąd około 2100 domów, a w pożarach zginęło 27 osób (fot. AUSTRALIAN DEPARTMENT OF DEFENCE / Handout / Shane Cameron/Anadolu Agency via Getty Images)

Ambasador Australii dziękuje Polakom za wyrazy wsparcia w związku z pożarami, które od miesięcy pustoszą duże obszary kontynentu. Lloyd Brodrick powiedział, że do ambasady wpłynęły dziesiątki wiadomości od osób poruszonych obrazami zniszczeń spowodowanych przez ogień. Niektórzy mieli pytać o możliwość zostania strażakiem ochotnikiem w Australii. Według ambasadora, to poruszające sygnały.

Pożary w Australii. Polski premier oferuje pomoc

Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał telefonicznie z premierem Australii Scottem Morrisonem - poinformował na Twitterze rzecznik rządu Piotr Müller.

zobacz więcej

– To pokazuje silną przyjaźń między Polską a Australią, nie tylko na poziomie rządowym, ale między społecznościami – powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej. Dyplomata zachęca do odwiedzenia facebooka lub strony internetową ambasady, gdzie wymienione są organizacje z całej Australii, które przyjmują datki w związku z pożarami.

Według Lloyda Brodricka, formą pomocy Australii może być też odwiedzenie tego kraju. Jego zdaniem, lokalne społeczności nadal liczą na to, że doniesienia o pożarach nie wstrzymają ruchu turystycznego.

Ambasador apeluje jednak o śledzenie informacji dla podróżujących, by wyjazd odbył się bez utrudnień.

– Walka za pożarami w Australii może potrwać jeszcze wiele tygodni, ostatnie prognozy nie przewidują znaczącej zmiany pogody – mówi Lloyd Brodrick. Jak dodaje, sezon tak naprawdę dopiero się zaczyna, a lato trwa do końca lutego. Mamy do czynienia z dużymi pożarami przede wszystkim na wschodnim wybrzeżu, ale problem ten dotyczy tak naprawdę całego kraju. To wydarzenie bez precedensu, więc trudno oszacować, ile czasu trzeba, by przyroda po tym odżyła – zaznaczył ambasador.

Według rządu w Canberze, ogień zniszczył dotąd około 2,1 tys. domów, a w pożarach zginęło 27 osób. Szacuje się, że w ogień strawił już prawie 10 mln hektarów obszarów zielonych, co spowodowało śmierć około miliarda zwierząt.

We wtorek pomoc w walce z pożarami australijskiemu premierowi zaoferował premier Mateusz Morawiecki. Scott Morisson za wyrazy wsparcia ze strony Polski dziękował m.in. na Twitterze.

źródło:
Zobacz więcej