Raport

#FabrykahejtuPO

Uwaga, kierowcy – będzie ślisko

Można spodziewać się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu (fot.PAP/Darek Delmanowicz)

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed marznącymi opadami dla południowej części województw podkarpackiego i małopolskiego.

Odepnij narty, nabierz powietrza, ruszaj ciałem. Jak przeżyć w lawinie

Przetrwanie pod lawiną, zanim nadejdzie pomoc, jest trudne, ale nie niemożliwe. Eksperci radzą, by w takiej sytuacji przede wszystkim nabrać...

zobacz więcej

Ostrzeżenia drugiego stopnia dotyczą powiatów: bieszczadzkiego, leskiego, sanockiego, krośnieńskiego, jasielskiego, gorlickiego oraz Krosna - obowiązują one do godz. 6 rano.

Wydano również ostrzeżenia pierwszego stopnia dla powiatów nowosądeckiego i nowotarskiego - te obowiązują do godz. 14.

Jak poinformowała Ewelina Wrona z zespołu prasowego z podkarpackiej policji, „od rana w czwartek zanotowano ponad 30 kolizji drogowych”. – Na szczęście żadna z nich nie zakończyła się poważniejszymi konsekwencjami – dodała.

Wrona zaapelowała do kierowców i pieszych. – Pierwsi powinni prędkość jazdy dostosować do trudnych warunków panujących na drogach. Natomiast piesi muszą zachować szczególna ostrożność podczas wchodzenia na przejścia – zaznaczyła.

W przypadku ostrzeżeń drugiego stopnia prognozuje się wystąpienie miejscami umiarkowanych, okresami silnych opadów marznącego deszczu i mżawki, powodujących gołoledź.

Przy ostrzeżeniach pierwszego stopnia przewiduje się wystąpienie miejscami słabych opadów marznącego deszczu i mżawki. Zjawiska te mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia. Można spodziewać się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana jest duża ostrożność i śledzenie komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

źródło:
Zobacz więcej