Belgijski Kościół zapłaci ofiarom księży pedofilów

Belgijski episkopat uznał swoją odpowiedzialność za przypadki pedofilii (fot. sxc.hu/tome213)

Belgijski Kościół rzymskokatolicki zobowiązał się do wypłacenia wielomilionowych odszkodowań dla ofiar księży pedofilów w tym kraju. Zawarte w tej sprawie porozumienie jest wynikiem pracy specjalnej komisji parlamentarnej ds. nadużyć seksualnych. Powstała ona pod koniec ubiegłego roku po ujawnieniu ponad 500 przypadków pedofilii, które miały miejscu w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat w belgijskim Kościele.

W specjalnym oświadczeniu belgijski episkopat uznał swoją odpowiedzialność za przypadki pedofilii i zadeklarował wypłatę rekompensat finansowych dla ofiar pedofilii. Ich wysokość nie jest jednak jeszcze ustalona.

Przewodnicząca komisji Karine Lalieux wyraziła satysfakcję ze względu na zmianę tonu strony kościelnej i stwierdziła, że jest to „ważny dzień dla ofiar, które wreszcie otrzymały uznanie”.

Tymczasem w Belgii są szykowane kolejne pozwy przeciwko księżom pedofilom. Prawnik ofiar, Walter Van Steenbrugge, oskarża władze religijne o wieloletnie zaniedbania i przymykanie oczu na zbrodnie popełnione przez księży. Jego zdaniem papież Benedykt XVI i lider belgijskiego Kościoła Andre-Joseph Leonard deklarują, że walczą z nadużyciami seksualnymi, jednak w praktyce wciąż często chronią oni przestępców, a piętnują osoby, który ujawniały niewygodne fakty.

Seria skandali związanych z pedofilią urzędników Kościoła wybuchła w Belgii w kwietniu 2010 roku, kiedy biskup Brugii Roger Vangheluwe przyznał się do molestowania swojego 11-letniego siostrzeńca. Wkrótce potem zrezygnował ze stanowiska, a Watykan nakazał mu opuścić Belgię i poddać się terapii duchowej. W ubiegłym miesiącu Vangheluwe oświadczył, że wykorzystywał seksualnie również drugiego nastoletniego bratanka, ale zarazem stwierdził, że nie uważa się za pedofila i nie jest zagrożeniem dla dzieci.

Oficjalne stanowisko Watykanu w sprawie pedofilii przez wiele lat było niejasne. Zmieniło się kilka tygodni temu, kiedy Watykan opublikował specjalny okólnik, zgodnie z którym do maja 2012 roku wszystkie episkopaty świata mają opracować zasady postępowania z zarzutami pedofilskimi wobec księży. Watykan nakazał też swoim Kościołom uwzględniać prawo danego kraju.

Dotychczas konkretne wytyczne w sprawie pedofilii nie zostały przyjęte przez większość kościołów krajowych. Surowe zasady postępowania z księżmi podejrzanymi o pedofilię przyjął episkopat USA. Ksiądz, któremu udowodni się choćby jeden przypadek molestowania w tym kraju, musi być na zawsze odsunięty od pracy duszpasterskiej. Watykan zatwierdził tę strategię, ale wciąż nie zobowiązał innych Kościołów do kopiowania rozwiązań amerykańskich.

Procesy związane z pedofilią w Kościele katolickim rozpoczęły się około 10 lat temu. Od tamtego czasu odszkodowania dla ofiar molestowania seksualnego przez urzędników Kościoła zostały przyznane między innymi w Niemczech, Irlandii, Belgii, Austrii, Kanadzie i USA. Najwyższe odszkodowania Kościół zapłacił jak dotychczas w Stanach Zjednoczonych, gdzie ich łączna suma wynosi już blisko 3 miliardy dolarów.

Zobacz więcej