RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Fotyga: Lepszy byłby dialog z Rosją, ale Rosja go uniemożliwia

Deklaracje Władimira Putina odnośnie odpowiedzialności Polski za drugą wojnę światową i za holokaust były „kłamliwe”, ale nie stanowią niczego nowego – oceniła Anna Fotyga. Eurodeputowana Prawa i Sprawiedliwości jest autorką rezolucji Parlamentu Europejskiego potępiającej pakt Ribbentrop-Mołotow. Fotyga radzi, żeby zachować czujność w stosunku do Rosji.

Będą kolejne ataki. Putin nie skończył ze szkalowaniem Polski

Prezydent Andrzej Duda uniknął pułapki zastawionej na niego przez Władimira Putina i antypolsko, a przy tym prorosyjsko nastawione środowiska...

zobacz więcej

– Nie pierwszy raz Federacja Rosyjska próbuje poprawić swoją pozycję. Rok 2020 to jest rok znaczących rocznic i będziemy musieli być czujni. Nic się nie zmienia – wyjaśniła Fotyga w programie „Minęła 20” w TVP Info.

– Parlament Europejski, chociaż sądzono, że będzie reprezentował zupełnie zachowawczą linię, myślę, że jest dość zdecydowany. Chociaż oczywiście sądzimy wszyscy, że lepszą sytuacją byłaby sytuacja dialogu z Rosją, ale swoimi działaniami Rosja uniemożliwia ten dialog – podkreśliła polityk.

Odnosząc się do ostatnich wydarzeń na Bliskim Wschodzie Fotyga oceniła, że brak ofiar w ludziach i tylko niewielkie straty materialne, jakie spowodował irański atak rakietowy na amerykańskie bazy w Iraku, świadczy o „skuteczności operacyjnej koalicji”.

– Atak został w tym sensie odparty, że amerykańscy żołnierze i polscy członkowie misji, a także przedstawiciele innych państw koalicji anty-Daesh przez wczesne rozpoznanie zostali uprzedzeni i zdążyli zejść do schronów – tłumaczyła.

Anna Fotyga zastrzegła, że decyzja o ewentualnym wycofaniu wojsk powinna być owocem konsultacji międzysojuszniczych. Wskazała, że pochopne jej zdaniem wycofanie wojsk z Afganistanu spowodowało negatywne skutki.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej