Raport

Epidemia koronawirusa

Kosmiczny teleskop odkrył planetę podobną do tej z „Gwiezdnych Wojen” [WIDEO]

Planeta TOI-1338 b waży 6,9 razy tyle, co Ziemia i jest od nas odległa o 1300 lat świetlnych (fot. NASA-ilustracja)

Umieszczony w zeszłym roku na okołoziemskiej orbicie Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS) wykrył pierwszą w swojej karierze planetę krążącą wokół podwójnego układu gwiazd. Naukowcy mówią o takich obiektach, że przypominają Tatooine – okrążającą układ podwójny planetę przedstawioną w kultowej sadze filmowej „Gwiezdne Wojny”. W odkryciu pomógł uczeń szkoły średniej.

„Łagodny olbrzym” – niesamowite zdjęcia największej galaktyki spiralnej w lokalnym wszechświecie [WIDEO]

Odległa od nas o 232 mln lat świetlnych, 2,5 raza większa od Drogi Mlecznej, posiadająca 10-krotnie więcej gwiazd – galaktyka UGC 2885 może być...

zobacz więcej

Na konferencji zorganizowanej w Honolulu przez American Astronomical Society, naukowcy z NASA Goddard Space Flight Center i San Diego State University (SDSU) przedstawili nietypowe odkrycie nowego „łowcy planet” – teleskopu Transiting Exoplanet Survey Satellite.

Chodzi o TOI-1338 b – ważącą 6,9 razy tyle co Ziemia planetę, która wielkością przypomina Saturna. Jest od nas odległa o 1,3 tys. lat świetlnych.

Co istotne, co 95 dni okrąża ona dwie gwiazdy jednocześnie. Jedna z gwiazd jest przy tym bardziej masywna i znacznie jaśniejsza od drugiej.

Kiedy planeta, okrążając ten układ, przechodzi przez linię łączącą jaśniejszą gwiazdę z Ziemią, blokuje część światła gwiazdy. W ten sposób udało się wykryć TOI-1338 b. Taka metoda poszukiwania pozasłonecznych planet nosi nazwę detekcji tranzytów.

Nastolatek na stażu w NASA

Sygnał planety jako pierwszy zidentyfikował odbywający staż w NASA uczeń szkoły średniej, który przeanalizował setki dostarczonych przez TESS sygnałów podwójnych układów gwiezdnych.

– Nasza analiza potwierdziła, że tranzyt wywołany był okrążającą obie gwiazdy planetę i byliśmy w stanie zmierzyć jej właściwości – powiedział Jerome Orosz z SDSU.


Badacze spodziewają się kolejnych nowości. TESS w czasie swojej pracy ma pozwolić na „przeczesanie” całego obrazu nieba. Astronomowie liczą na odkrycie nawet setki planet krążących wokół dwóch gwiazd. Pozwoli to na dokładną analizę właściwości tego rodzaju układów. Nie było to dotąd możliwe, nawet po odkryciu kilkudziesięciu takich planet przez teleskop Keplera, umieszczony na orbicie w 2009 r.

To niejedyne odkrycie przypominające Tatooine

Eksperci z SDSU przedstawili także inną planetę z układu podwójnego (KOI-3152 b), odkrytą właśnie przez wspomniany instrument.

NASA o topnieniu lodowców. Kilkadziesiąt lat na jednym filmie [WIDEO]

Amerykańska Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) opublikowała wstrząsające wideo przedstawiające lodowce na Grenlandii,...

zobacz więcej

– Pierwszy raz zarejestrowaliśmy silne przesłanki za istnieniem tej planety już w 2012 r., jednak potwierdzenie tego wymagało dodatkowych danych i modeli komputerowych. W szczególności, kłopoty sprawiały plamy na macierzystej gwieździe i słaby sygnał zaćmienia tworzonego przez drugą gwiazdę – opowiada William Welsh z SDSU.

KOI-3152 b znajduje się 1,3 tys. lat świetlnych od Ziemi i jest 3,9 razy od niej większa. Okrąża gwiazdy w czasie 175 dni.

Jest gazową planetą o niskiej gęstości, więc życie, jakie znamy nie mogłoby się na niej rozwinąć, choć znajduje się na gorącej granicy strefy sprzyjającej życiu.

źródło:

Zobacz więcej