RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Donald Trump zapowiedział nałożenie sankcji na Iran

Cywilizowany świat musi wysłać zdecydowany sygnał irańskiemu reżimowi: wasza kampania terroru, strachu i szaleństwa nie będzie już tolerowana; nie dopuścimy do tego – powiedział prezydent USA Donald Trump. W oświadczeniu poinformował, że jeszcze w środę poprosi NATO o większe zaangażowanie się w sytuację na Bliskim Wschodzie. Zapowiedział też nałożenie sankcji na Iran.

Pentagon: Nie chcemy wojny, ale jesteśmy gotowi doprowadzić ją do końca

Rośnie napięcie na Bliskim Wschodzie. Szef Pentagonu Mark Esper oświadczył we wtorek, że USA nie chcą wojny, ale gotowe są doprowadzić do końca...

zobacz więcej

Donald Trump poinformował, że w atakach Iranu na amerykańskie bazy nikt nie zginął. Wskazał przy tym na sprawne działanie systemu wczesnego ostrzegania, dzięki któremu udało się uniknąć poważnych szkód – także technicznych w samych bazach.

– Nasi żołnierze służą już tam długo i za długo wszyscy tolerowaliśmy destabilizacyjne działania Iranu w tamtym regionie – wskazał Trump. Ocenił też, że „wygląda, iż Iran wycofuje się” i zapewnił, że USA nie chcą używać swojego wojska, by odpowiedzieć na atak.

Określił przy tym Iran jako „głównego sponsora terroryzmu”, którego „chęć posiadania broni atomowej jest ogromnym zagrożeniem dla całego świata”. – Tak długo, jak będę prezydentem USA, Iran nie będzie miał broni atomowej – zapewnił.

Donald Trump ocenił, że Stany Zjednoczone są gotowe do pokoju „z każdym, kto go szuka”. W przemówieniu w Białym Domu stwierdził, że Iran powinien współpracować z USA tam, gdzie są wspólne priorytety – w tym w walce z tzw. Państwem Islamskim.

– Odpowiadając na agresję Iranu USA jednocześnie nakładają sankcję na ten reżim. Będą one obowiązywać dotąd, aż Iran nie zmieni swojego zachowania – powiedział.

Trump skrytykował też porozumienie nuklearne, które z Iranem zawarto jeszcze w czasie prezydentury Baracka Obamy. Jak ocenił, wystrzelone na amerykańskie bazy pociski zostały sfinansowane ze środków, które Iran otrzymał w ramach porozumienia od poprzedniej administracji. Było to – jak mówił – 150 mld dol.

– Czas, by Wielka Brytania, Niemcy, Francja, Rosja i Chiny uznały, jaka jest rzeczywistość. Muszą w końcu odejść od porozumienia nuklearnego z Iranem i musimy współpracować nad nową umową, która zapewni światu większe bezpieczeństwo – zaapelował.

Szef BBN: Atak irańskich rakiet nie był skierowany przeciwko polskim żołnierzom

Polscy żołnierze w Iraku są bezpieczni; atak irańskich rakiet nie był skierowany przeciwko polskim żołnierzom, to był atak skierowany przeciwko...

zobacz więcej

Trump przybył na konferencję prasową spóźniony około pół godziny. Za jego plecami podczas wystąpienia stali wiceprezydent Mike Pence oraz dowódcy wojskowi.

Prezydent USA – jak zauważają media – milczał na temat irańskiego ataku od kilkunastu godzin. Po nocnym ostrzale rakietowym na dwie bazy w Iraku napisał jedynie na Twitterze w uspokajającym tonie: „wszystko w porządku”.

W środę nad ranem z terytorium Iranu wystrzelonych zostało ponad 20 pocisków rakietowych, które uderzyły w cele USA w Iraku – bazę Ain Al-Asad, położoną 160 km na zachód od Bagdadu, i bazę w Irbilu na północy. Jak podały irańskie media, był to odwet za zabicie w zeszłym tygodniu w ataku sił USA wpływowego irańskiego generała Kasema Sulejmaniego.

Amerykańskie władze przekazały, że w ostrzale nie było ofiar. Państwowa irańska telewizja informowała z kolei o 80 zabitych „amerykańskich terrorystach”.

Według władz w Teheranie ostrzał baz był częścią odwetu za zabicie przez wojska USA w zeszłym tygodniu w Bagdadzie generała Kasema Sulejmaniego, dowódcy elitarnej irańskiej jednostki wojskowej Al-Kuds.

Amerykańska baza lotnicza Al Asad jest wykorzystywana przez amerykańskie wojska w ramach Międzynarodowej Koalicji walczącej z Państwem Islamskim. Stan liczbowy kontyngentu USA w Iraku wynosi 5 tys. żołnierzy. Z kolei liczba polskich żołnierzy i pracowników w bazie Al Asad nie przekracza 100, natomiast w Irbilu jest to kilku polskich żołnierzy i pracowników.

źródło:
Zobacz więcej