RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Szef BBN: Atak irańskich rakiet nie był skierowany przeciwko polskim żołnierzom

Polscy żołnierze w Iraku są bezpieczni; atak irańskich rakiet nie był skierowany przeciwko polskim żołnierzom, to był atak skierowany przeciwko bazom amerykańskim. Sytuacja jest pod całkowitą kontrolą – powiedział szef BBN Paweł Soloch po spotkaniu prezydenta z przedstawicielami rządu.

Gen. Piotrowski: Spodziewane są kolejne ataki

– Zarówno w lokalizacji Al Asad, jak i lokalizacji Irbil byli polscy żołnierze. W Iraku mamy obecnie ok. 260 żołnierzy i pracowników w ramach...

zobacz więcej

W Iraku jest 268 żołnierzy i pracowników Wojska Polskiego, z tego w bazie Al-Asad ok. 100.

Po spotkaniu w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego, które było poświęcone sytuacji na Bliskim Wschodzie, Soloch poinformował, że prezydentowi Andrzejowi Dudzie i premierowi Mateuszowi Morawieckiemu została udzielona informacja na temat rozwoju sytuacji na Bliskim Wchodzie po ataku rakiet irańskich na bazy amerykańskie ostatniej nocy.

– Zgodnie z otrzymanymi informacjami wiemy o tym, że nasi żołnierze są tam bezpieczni; to nie był atak skierowany przeciwko polskim żołnierzom, tylko przeciwko bazom amerykańskim – powiedział Soloch.

– Dzięki dobremu systemowi ostrzegania nie stwierdzono żadnych ofiar w ludziach. Sytuacja jest pod całkowitą kontrolą. Polski kontyngent realizuje zadania, które są ustalone w ramach dowództwa sojuszniczego. Pan prezydent i pan premier, tak jak było to wcześniej, wspólnie na bieżąco monitorują sytuację – dodał szef BBN.

W spotkaniu, oprócz prezydenta i premiera, uczestniczyli także m.in. ministrowie: obrony Mariusz Błaszczak, spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński oraz spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.

Zybertowicz komentuje apel Kidawy-Błońskiej. „Nikt jej tego nie wytłumaczył”

Oglądałem nagranie Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, która na tle Biura Bezpieczeństwa Narodowego, gdzie na co dzień pracuję, mówiła, że ten budynek od...

zobacz więcej

Dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych gen. dyw. Tomasz Piotrowski poinformował, że nie jest rozważane wycofanie polskich żołnierzy z Iraku.

W zeszłym tygodniu w ataku przeprowadzonym przez USA w Bagdadzie, wraz z kilkoma innymi osobami zginęli: irański generał Kasem Sulejmani dowodzący wchodzącymi w skład Strażników Rewolucji brygadami Al-Kuds i dowódca proirańskiej milicji w Iraku Abu Mahdi al-Muhandis. Iran zapowiedział, że „USA poniosą odpowiedzialność za wszelkie konsekwencje tego zbójeckiego awanturnictwa”.

We wtorek prezydent przewodniczył Radzie Gabinetowej oraz naradzie z udziałem koordynatora służb specjalnych i szefów poszczególnych służb wywiadowczych i kontrwywiadowczych.

źródło:

Zobacz więcej