RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Pomnik Ibrahimovica obok Augusta Strindberga? Za piłkarzem ujął się teatr

Zdewastowana rzeźba Ibrahimovica jest aktualnie naprawiana. Gdzie stanie po renowacji? (fot. TT News Agency/Johan Nilsson via REUTERS)

Po kolejnym uszkodzeniu rzeźba przedstawiająca Zlatana Ibrahimovica została usunięta spod stadionu Malmoe FF. Z propozycją nowej lokalizacji wystąpił teatr w Sztokholmie, który chciałby ustawić posąg piłkarza obok pomnika dramaturga Augusta Strindberga.

Kolejny atak wandali na pomnik Zlatana Ibrahimovicia

Kolejny atak wandali na pomnik Zlatana Ibrahimovicia, który stoi przed stadionem Malmoe w Szwecji. Tym razem próbowano obalić posąg i obciąć nogę...

zobacz więcej

– Dwóch wielkich, lecz kontrowersyjnych i niepokornych artystów przed naszym teatrem byłoby rodzajem upamiętnienia ich zasług dla Szwecji. Strindberg, który w tym miejscu debiutował już tu jest, a teraz wysłaliśmy prośbę do władz Malmoe o przekazanie nam rzeźby Ibrahimovica, któremu chcemy dać nowy, bezpieczny dom. Tu na wzgórzu Mosebacke będzie miał przepiękny widok na panoramę sztokholmskiej starówki – powiedział dyrektor Soedra Teatern, Samuel Laulajainen.

Powodem kilkukrotnego uszkodzenia rzeźby piłkarza była wiadomość z 27 listopada, że Ibrahimovic kupił 25 procent udziałów sztokholmskiego klubu Hammarby IF. Informacja wywołała ostrą burzę nienawiści w rodzinnym mieście piłkarza Malmoe. W mediach społecznościowych rozpoczęła się kampania nawołująca do zniszczenia „rzeźby zdrajcy” tak, „aby nie pozostał po niej żaden ślad”.

Autor rzeźby Peter Linde powiedział na łamach dziennika „Aftonbladet”, że przeniesienie dzieła do Sztokholmu jest sensowne, lecz jego zdaniem istnieje tylko jedno miasto, w którym piłkarz jest kochany, od lat posiada apartament i sam nazywa je swoim domem.

– Uważam, że rzeźba powinna zostać przeniesiona do Mediolanu, gdzie Zlatan właśnie powrócił, aby grać w AC Milan – oświadczył rzeźbiarz.źródło:
Zobacz więcej