RAPORT

Pogarda

Gronkiewicz-Waltz doradza prezydentowi wyjazd do Izraela

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że nie poleci na uroczystości do Izraela (fot. PAP/Paweł Supernak)
Prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że nie poleci na uroczystości do Izraela (fot. PAP/Paweł Supernak)

Najnowsze

Popularne

Nieobecni nie maja głosu. Na miejscu Prezydenta RP wzięłabym pod uwagę wyjazd do Izraela i w razie niestosownych słów Putina, zorganizowałabym konferencję prasową i mu odpowiedziała – sugeruje prezydentowi Andrzejowi Dudzie była prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Andrzej Duda nie pojedzie do Jerozolimy na obchody wyzwolenia Auschwitz

– Otrzymałem zaproszenie jako prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na te uroczystości w Jerozolimie, ale oprócz tego zaproszenia i z kontekstu...

zobacz więcej

Gronkiewicz-Waltz oceniła, że takie rozwiązanie wywoła duże zainteresowanie. „Przebicie murowane” – dowodziła na Twitterze.

Prezydent Andrzej Duda ogłosił we wtorek, że nie pojedzie 23 stycznia na uroczystości piątego Światowego Forum Holokaustu, które odbędą się w Jerozolimie z okazji 75. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.

– Otrzymałem zaproszenie jako prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na te uroczystości w Jerozolimie, ale oprócz tego zaproszenia jednoznacznie wynikało z niego i kontekstu sytuacji, że nie przewiduje się tam wystąpienia prezydenta Rzeczypospolitej – oświadczył prezydent.

Podczas uroczystości głos zabiorą między innymi prezydent Rosji Władimir Putin, prezydent Francji Emmanuel Macron, książę Karol z Wielkiej Brytanii, przedstawiciel Stanów Zjednoczonych oraz prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier.

Andrzej Duda podkreślił, że jego decyzja, aby nie jechać na to wydarzenie, wynika z faktu, że organizatorzy zrezygnowali z wystąpienia prezydenta państwa, z którego „pochodzili obywatele, którzy byli większością ofiar Holokaustu”. – Trzy miliony polskich Żydów, obywateli Rzeczypospolitej, było ofiarami Holokaustu, spośród ogółem 6 milionów ofiar Holokaustu z całej Europy – przypomniał.

– To pokazuje, jak ogromna była strata państwa polskiego i polskiego społeczeństwa, wynikająca ze straszliwej hekatomby, jaką niemieccy naziści dokonali na ludziach żydowskiego pochodzenia, na Żydach europejskich, w tym przede wszystkim – chcę to bardzo mocno podkreślić – na polskich Żydach – oznajmił Andrzej Duda.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej