RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Izraelskie media: za uroczystościami w Jad Waszem stoi Israel Kac

Prezydent Andrzej Duda nie poleci do Izraela (fot. prezydent.pl)

Izraelskie media odnotowały, że prezydent Andrzej Duda nie weźmie udziału w uroczystości w Jad Waszem z okazji rocznicy wyzwolenia Auschwitz. Zwróciły uwagę, że organizatorzy nie chcieli, by zabrał tam głos, podczas gdy miał wystąpić prezydent Rosji Władimir Putin.

Premier: Prawdopodobne są kolejne rosyjskie prowokacje

W najbliższych miesiącach prawdopodobne są kolejne prowokacje ze strony Federacji Rosyjskiej – ocenił premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że Polska...

zobacz więcej

Andrzej Duda, którego nie poproszono o wystąpienie podczas uroczystości, postanowił nie wziąć w niej udziału – podają izraelskie media na stronach internetowych. Serwis „Times of Israel” pisze, że prezydent podjął taką decyzję w czasie, gdy doszło do sporu z Rosją, która oskarża Polskę o współpracę z Berlinem przed wybuchem wojny.

„Pośród gorzkiego sporu rosyjsko-polskiego dotyczącego historii początku II wojny światowej, prezydent Polski Andrzej Duda zamierza pominąć upamiętnienie Holokaustu w Jerozolimie” – pisze serwis.

„Dyplomaci w Jerozolimie zajęci są szukaniem rozwiązania potencjalnej sprzeczki dyplomatycznej, badając różne alternatywne sposoby zrealizowania żądań Polski” – kontynuuje portal. Przypomina też, że w historycznym sporze z Rosją stronę polską „poparli amerykańscy i izraelscy dyplomaci”.

Dziennik „Haarec” sugeruje, że na decyzji polskiego prezydenta mógł też zaważyć fakt, iż jednym ze współorganizatorów uroczystości w Jad Waszem jest izraelski minister spraw zagranicznych i ds. służb specjalnych Israel Kac, który w ubiegłym roku powiedział, że Polacy „wysysają antysemityzm z mlekiem matki”.

Izraelskie media wyjaśniają, że strona polska jest oburzona faktem, iż podczas uroczystości, która odbędzie się 23 stycznia, wystąpić ma Władimir Putin, podczas gdy odmówiono głosu Dudzie.

Andrzej Duda nie pojedzie do Jerozolimy na obchody wyzwolenia Auschwitz

– Otrzymałem zaproszenie jako prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na te uroczystości w Jerozolimie, ale oprócz tego zaproszenia i z kontekstu...

zobacz więcej

W Jerozolimie państwa, które zwyciężyły w II wojnie światowej, reprezentować będą prezydent Francji Emmanuel Macron, książę Walii Karol, Putin oraz najprawdopodobniej wiceprezydent USA Mike Pence.

Warszawa nie chce się zgodzić na udział polskiego prezydenta w uroczystości, jeśli strona izraelska zaproponuje jakieś inne rozwiązanie niż zaproszenie Dudy do zabrania głosu – wkazuje „Times of Israel”.

Portal Ynetnews podaje, że polski prezydent wskazał, że zaproszenie go do wygłoszenia przemówienia i przedstawienia prawdziwych faktów dotyczących początku II wojny światowej jest „warunkiem koniecznym”, ponieważ niedawno „powiedziano kłamstwa” na ten temat.

Izraelskie media przypominająna zarzuty, jakie pod adresem Polski wysuwa Putin, oskarżając o współpracę z Hitlerem i przedstawiając jako kraj antysemicki.

„Times of Israel” przypomina, że Armia Czerwona najechała Polskę wkrótce po niemieckiej inwazji, a wcześniej „Niemcy i Rosja podpisały tajny protokół, by podzielić między siebie Polskę i państwa bałtyckie”, a także fakt, że wojny zginęło około 6 mln Polaków.

źródło:

Zobacz więcej