RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Uroczystości w Jerozolimie organizuje rosyjski oligarcha związany z Putinem

Fundacja World Holocaust Forum, która organizuje uroczystości w Jerozolimie wspólnie z władzami Izraela i Instytutem Jad Waszem, jest kierowana przez Wiaczesława Mosze Kantora – sojusznika Władimira Putina. W programie wydarzenia, które ma upamiętnić wyzwolenie obozu koncentracyjnego Auschwitz, pominięto wystąpienie prezydenta Polski Andrzeja Dudy.

Andrzej Duda nie pojedzie do Jerozolimy na obchody wyzwolenia Auschwitz

– Otrzymałem zaproszenie jako prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na te uroczystości w Jerozolimie, ale oprócz tego zaproszenia i z kontekstu...

zobacz więcej

Europoseł Porozumienia Adam Bielan przypomniał w RMF FM, że Mosze Kantor kilka lat temu próbował przejąć w Polsce należącą do Skarbu Państwa strategiczną spółkę Grupa Azoty.

Poseł Teofil Bartoszewski z Koalicji Polskiej zwraca z kolei uwagę, że Mosze Kantor, który sponsoruje Światowe Forum Holokaustu, to bliski sojusznik rosyjskiego prezydenta Władimira Putina.

– Mosze Kantor to jedna z najbardziej wpływowych postaci w Rosji putinowskiej. To jest człowiek, który swoją karierę zawdzięcza budowaniu interesów na styku prywatnego z państwowym. To człowiek, który jest potentatem na rosyjskim rynku chemicznym – wyjaśnia Cezary Gmyz, korespondent TVP w Niemczech.

Mosze Kantor urodził się w 1953 r. w Moskwie. Jest szefem Europejskiego Kongresu Żydów i fundacji World Holocaust Forum. Zasiada także w Światowym Kongresie Żydów. Ma dwa paszporty: izraelski i rosyjski.

W uroczystościach w Jerozolimie ma wziąć udział około 40 przywódców i ważnych osobistości z Europy, Ameryki Północnej i Australii, między innymi prezydenci Francji, Niemiec, Włoch, czy Austrii.

Na konferencji prasowej prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że nie pojedzie na uroczystości w Jerozolimie.

– Nie widzę powodu, dlaczego miałby wystąpić prezydent Rosji, prezydent Niemiec, prezydent Francji, przedstawiciele Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych w takim miejscu, z takiej okazji, w związku z tą wielką rocznicą, a nie mógłby się wypowiedzieć prezydent Rzeczypospolitej Polskiej – wyjaśnił prezydent.

źródło:
Zobacz więcej