RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Premier: Prawdopodobne są kolejne rosyjskie prowokacje

„(…) w najbliższych miesiącach Rzeczpospolita będzie prawdopodobnie prowokowana do dalszych reakcji” (fot. Shutterstock/Vladimir Zhupanenko)

W najbliższych miesiącach prawdopodobne są kolejne prowokacje ze strony Federacji Rosyjskiej – ocenił premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że Polska nie daje się prowokować.

„Financial Times” o Putinie: To przeinaczanie faktów

Bronienie przez prezydenta Rosji Władimira Putina paktu Ribbentrop-Mołotow jest niebezpiecznym przeinaczaniem faktów – pisze publicysta...

zobacz więcej

Po posiedzeniu Rady Gabinetowej premier nawiązał do niedawnych wypowiedzi prezydenta Rosji Władimira Putina przypisujących Polsce współodpowiedzialność za wybuch II wojny światowej.

– Jesteśmy przekonani, że niestety państwo rosyjskie w tym przypadku nie działa bez planu, że również w najbliższych miesiącach Rzeczpospolita będzie prawdopodobnie prowokowana do dalszych reakcji, będzie eskalacja, próba destabilizacji – powiedział Morawiecki.

– Dlatego też omawialiśmy na Radzie Gabinetowej, jak zapobiegać różnego rodzaju atakom hybrydowym – dodał premier.

Według niego stanowisko polskich władz w ciągu ostatnich kilku tygodni i miesięcy „należy podsumować w taki sposób, że nie dajemy się prowokować Federacji Rosyjskiej, niestety na czele z prezydentem Putinem”.

Andrzej Duda nie pojedzie do Jerozolimy na obchody wyzwolenia Auschwitz

– Otrzymałem zaproszenie jako prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na te uroczystości w Jerozolimie, ale oprócz tego zaproszenia i z kontekstu...

zobacz więcej

Szef rządu podkreślił, że swoje niedawne oświadczenie w tej sprawie „na każdym etapie jego powstawania” konsultował z prezydentem Andrzejem Dudą, a polskie władze oprócz faktów historycznych wskazały na współczesny kontekst wystąpienia prezydenta Rosji, w tym gazociąg Nord Stream 2, relacje między Rosją i Białorusią oraz rezolucję Parlamentu Europejskiego nawiązującą do paktu Ribbentrop- Mołotow.

Morawiecki dziękował prezydentowi i m.in. szefowi MKiDN, wicepremierowi Piotrowi Glińskiemu za współpracę dotyczącą prowadzenia polityki historycznej.

– We współpracy z panem prezydentem dokonaliśmy gigantycznego wysiłku i doprowadziliśmy do ogromnej zmiany w postrzeganiu Polski, roli Polski w czasie II wojny światowej i polskiej polityki historycznej, polskiej polityki w obszarze dbałości o prawdę historyczną i z tego powodu jestem niezwykle dumny – powiedział Morawiecki.

źródło:
Zobacz więcej