RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Forum Żydów Polskich: W Jerozolimie wypowiedzą się główni sprawcy Zagłady

Prezydent Andrzej Duda poinformował na wtorkowej konferencji prasowej, że w związku z decyzją organizatorów zdecydował, iż nie pojedzie do Jerozolimy (fot. Ilia Yefimovich/Getty Images)

„Wszystko wskazuje na to, że w Jerozolimie będą przemawiać reprezentanci państw, które podpisały pakt Ribbentrop-Mołotow (Niemcy, Rosja), główni sprawcy Zagłady (Niemcy) i ci, którzy ochoczo wydali Żydów Niemcom na zagazowanie w Auschwitz (Francja)” – pisze redaktor Forum Żydów Polskich Paweł Jędrzejewski. Odniósł się także do faktu, że w uroczystościach, które odbędą się 23 stycznia, nie przewidziano wystąpienia Andrzeja Dudy.

Andrzej Duda nie pojedzie do Jerozolimy na obchody wyzwolenia Auschwitz

– Otrzymałem zaproszenie jako prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na te uroczystości w Jerozolimie, ale oprócz tego zaproszenia i z kontekstu...

zobacz więcej

Organizowane wspólnie przez izraelskie władze, Instytut Jad Waszem oraz Fundację World Holocaust Forum uroczystości w Jerozolimie mają rozpocząć się o godz. 13.30 i mają być poświęcone 75-leciu wyzwolenia byłego niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.

Prezydent Andrzej Duda poinformował na konferencji prasowej, że w związku z decyzją organizatorów zdecydował, iż nie pojedzie do Jerozolimy.

– Nie widzę powodu, dlaczego miałby wystąpić prezydent Rosji, prezydent Niemiec, prezydent Francji, przedstawiciele Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych w takim miejscu, z takiej okazji, w związku z tą wielką rocznicą, a nie mógłby się wypowiedzieć prezydent Rzeczypospolitej Polskiej – wyjaśnił.

Jak podkreślił Jędrzejewski z „FŻP”, organizatorzy wydarzenia odebrali prawo głosu przedstawicielowi państwa, którego rząd w czasie wojny „zaalarmował świat w sprawie masowej eksterminacji Żydów w okupowanej przez Niemców Polsce”.

źródło:
Zobacz więcej