RAPORT

Pogarda

Grodzki: Jadę z prawnikami dyskutować w Brukseli o paragrafach ustawy sądowej

Marszałek Senatu będzie konsultował zapisy projektu ustawy w Brukseli (fot. arch. PAP/Rafał Guz)
Marszałek Senatu będzie konsultował zapisy projektu ustawy w Brukseli (fot. arch. PAP/Rafał Guz)

Najnowsze

Popularne

– Wizyta w Brukseli jest robocza. Zabieram ze sobą prawników z Kancelarii Senatu i spoza niej, żeby z troski o Polskę zastanowić się, które paragrafy tej ustawy mogą być na tyle niebezpieczne, że TSUE uzna je za łamanie praworządności – oświadczył marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

Nowe fakty w sprawie funkcjonariusza UB – bohatera konferencji Grodzkiego

Były pacjent Tomasza Grodzkiego, dawny funkcjonariusz Urzędu Bezpieczeństwa Tadeusz Staszczyk, donosił nawet na własną żonę – wynika z akt...

zobacz więcej

Jak wynika z wygłoszonej w rozmowie z RMF FM deklaracji, Grodzki zamierza usuwac z projektu, lub odpowiednio modyfikować, przepisy, które nie zostaną zaakceptowane w Brukseli.

Jednocześnie Grodzki zapewniał , że działania w zakresie polityki zagranicznej konsultuje z MSZ.

Pytany o to, czy również środową wizytę w Brukseli skonsultował z resortem spraw zagranicznych, tłumaczył, że „ta wizyta nie ma nic wspólnego z prowadzeniem polityki zagranicznej” ponieważ są to „rozmowy na szczeblu urzędniczym”.

Mimo to zapewniał, że w sprawie wizyty – od dawna zaplanowanej na 8 stycznia – dzwonił 7 stycznia przez cały dzień do ministra spraw zagranicznych, Jacka Czaputowicza, ale się nie dodzwonił.

Podkreślał, że unijna kontrola, jakiej chce poddać polski proces legislacyjny wynika z troski o Polskę. Twierdzi, że jeśli UE uzna polskie przepisy za „łamanie praworządności”, może to oznaczać ograniczenie dostępności unijnych funduszy dla polskich samorządów.

Marszałek Senatu wielokrotnie zapewniał też podczas rozmowy, że wszystkie inne działania w zakresie polityki zagranicznej, między innymi spotkania z ambasadorami, konsultuje z Ministerstwem Spraw Zagranicznych – i dysponuje odpowiednimi dokumentami na potwierdzenie tej tezy.

Odnosząc się do kwestii oskarżeń o łapówki, które miał przyjmować od pacjentów jako lekarz, Grodzki stwierdził, że jest to atak na samą instytucję Senatu RP. Podkreślił, że jego były pacjent, który oświadczył, że nakłaniano go do formułowania fałszywych oskarżeń pod adresem marszałka, jest gotów powtórzyć swoją relację przed sądem.

Odpowiadając na uwagę dziennikarza, że chodzi o byłego funkcjonariusza UB, co może podważac wiarygodność, marszałek Senatu wskazał, że dla niego „pacjent to pacjent”. Dodał, że osoby, które go oskarżają, pozostają anonimowe. Zachęcał je do ujawnienia się dodając, że wówczas będzie je pozywał do sądu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej