RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Andrzej Duda nie pojedzie do Jerozolimy na obchody wyzwolenia Auschwitz

– Otrzymałem zaproszenie jako prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na te uroczystości w Jerozolimie, ale oprócz tego zaproszenia jednoznacznie wynikało z niego i kontekstu sytuacji, że nie przewiduje się tam wystąpienia prezydenta Rzeczypospolitej – powiedział prezydent Andrzej Duda. Jak dodał, postanowił, że nie pojedzie na wspomniane wydarzenie w Jerozolimie; ma się ono odbyć 23 stycznia w związku z rocznicą wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz.

„Akcja strony rosyjskiej oczerniania naszego kraju zakończyła się kompletnym niepowodzeniem”

Szczególnie w kontekście ostatnich słów Putina nie możemy dopuścić do sytuacji, w której prezydent, kraju najbardziej dotkniętego zniszczeniami II...

zobacz więcej

Jak wynika z informacji rzecznika Instytutu Yad Vashem, w uroczystościach piątego Światowego Forum Holokaustu, które odbędą się w Jerozolimie z okazji 75. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, głos zabiorą: prezydent Rosji Władimir Putin, prezydent Francji Emmanuel Macron, książę Karol z Wielkiej Brytanii, przedstawiciel Stanów Zjednoczonych i prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier.

W czasie uroczystości w Instytucie Jad Waszem będą przemawiać także izraelski prezydent Reuwen Rivlin, premier Benjamin Netanjahu oraz izraelscy rabini i byli więźniowie.

Andrzej Duda podkreślił, że jego decyzja, aby nie jechać na to wydarzenie, wynika z faktu, że organizatorzy zrezygnowali z wystąpienia prezydenta państwa, z którego „pochodzili obywatele, którzy byli większością ofiar Holokaustu”.

– 3 mln polskich Żydów, obywateli Rzeczypospolitej, było ofiarami Holokaustu, spośród ogółem 6 mln ofiar Holokaustu z całej Europy – powiedział prezydent.

– To pokazuje, jak ogromna była strata państwa polskiego i polskiego społeczeństwa, wynikająca ze straszliwej hekatomby, jaką niemieccy naziści dokonali na ludziach żydowskiego pochodzenia, na Żydach europejskich, w tym przede wszystkim – chcę to bardzo mocno podkreślić – na polskich Żydach – oznajmił.

W jego ocenie brak wystąpienia na tym wydarzeniu polskiego prezydenta to nie tylko „godzenie w interesy Rzeczypospolitej Polskiej, nie tylko godzenie w interes Polaków, w pamięć o tych, którzy jako Sprawiedliwi wśród narodów Świata ratowali Żydów, ale przede wszystkim jest to zakłamywanie prawdy historycznej”.

– Nie widzę powodu, dlaczego miałby wystąpić prezydent Rosji, prezydent Niemiec, prezydent Francji, przedstawiciele Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych w takim miejscu, z takiej okazji, w związku z tą wielką rocznicą, a nie mógłby się wypowiedzieć prezydent Rzeczypospolitej Polskiej – stwierdził Andrzej Duda.

Prezydent odniósł się także do ostatnich wypowiedzi Władimira Putina, w których padły zarzuty pod adresem Polaków. Jak zaznaczył, słowa te są „całkowicie sprzeczne z prawdą historyczną”. W ocenie Andrzeja Dudy komentarze Putina są próbą poniżenia Polaków i „zakłamania historii II wojny światowej”.

Prezydent podkreślił, że będzie uczestniczył w obchodach 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz-Birkenau 27 stycznia na miejscu, w byłym niemieckim, nazistowskim obozie zagłady. Uroczystości, przy wsparciu polskiego rządu, organizuje Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Organizowane wspólnie przez izraelskie władze, Instytut Jad Waszem oraz Fundację World Holocaust Forum uroczystości w Jerozolimie mają rozpocząć się o 13.30 i mają być poświęcone 75-leciu wyzwolenia byłego niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.

źródło:
Zobacz więcej