Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Silny mróz, gołoledź, marznące opady. Ostrzeżenia dla czterech województw

Temperatura może spaść do -17 stopni (fot. arch.PAP/TASS/Kirill Kukhmar)

Marznąca mżawka powodująca gołoledź może wystąpić między godz. 21 a 9 rano w woj. świętokrzyskim oraz części woj. śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego. Na południu Małopolski i Podkarpacia należy się spodziewać silnego mrozu, do -17 stopni. IMGW wydało w związku z tym ostrzeżenia pierwszego stopnia.

„Święto mrozu” odwołane z powodu mrozu. -40 stopni i wieje

W niedzielę w godzinach porannych na północy Finlandii odnotowano najniższą tej zimy temperaturę – minus 38,7 stopni. Z powodu silnego mrozu w...

zobacz więcej

Ostrzeżenie pierwszego stopnia przed marznącą mżawką i mżawką powodującą gołoledź Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla całego woj. świętokrzyskiego, a także dla niektórych powiatów trzech sąsiednich województw:

– w woj. śląskim dla powiatu kłobuckiego, lublinieckiego, częstochowskiego z Częstochową, myszkowskiego i zawierciańskiego,

– w woj. małopolskim dla powiatu olkuskiego, miechowskiego, proszowickiego i dąbrowskiego,

– w woj. podkarpackim dla powiatu mieleckiego, tarnobrzeskiego z Tarnobrzegiem i stalowowolskiego.

Ostrzeżenie obowiązuje od godz. 21 do 6 rano w woj. śląskim i do 9 na pozostałym obszarze.

Śnieg, wiatr i zagrożenie lawinowe. W Bieszczadach zima na całego

zobacz więcej

IMGW wydał też ostrzeżenie pierwszego stopnia przed silnym mrozem (-15 do -17 s.) dla powiatu nowotarskiego, tatrzańskiego, nowosądeckiego bez Nowego Sącza i gorlickiego w woj. małopolskim oraz powiatu sanockiego, leskiego i bieszczadzkiego w woj. podkarpackim.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że meteorolodzy przewidują warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne.

Na obszarze objętym ostrzeżeniem pierwszego stopnia należy się spodziewać utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana jest ostrożność, należy śledzić komunikaty i rozwój sytuacji pogodowej.

źródło:
Zobacz więcej